Szukaj

21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Podziel się
Komentarze0

Z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera, który obchodziliśmy w dniu 21 września, proponujemy przyjrzeć się zebranym dotychczas informacjom na temat tej nieuleczalnej choroby neurodegeneracyjnej. Czy dowiedzieliśmy się o niej czegoś nowego w ciągu minionego roku? Może odkryliśmy nowe ścieżki przydatne w jej leczeniu?Choroba Alzheimera a świadomość społeczeństwa

Każdego roku we Francji, choroba Alzheimera dotyka 225 000 osób. Choroba Alzheimera jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla osób nią dotkniętych, lecz również dla ich bliskich.

Powoduje zwyrodnienia mózgu, a co za tym idzie, nieprawidłowości w zachowaniu pacjenta oraz problemy poznawcze, z których najbardziej znanym są zaburzenia pamięci operacyjnej.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera ujawnia postępy dokonane w leczeniu choroby oraz obiecujące rezultaty badań, pomocne osobom dotkniętym ową chorobą.

Mimo że efekty prac nad chorobą Alzheimera nie są spektakularne, naukowcy nie ustają w swoich badaniach. Zależy im bowiem, aby zrozumieć istotę choroby i móc rozpoznać ją u chorego wcześniej i lepiej go leczyć.

Podsumowanie ostatnich dokonań

Z najnowszych badań wynika, że sztuczne aromaty dodawane do masła (obecne w popcornie, margarynie) stanowią czynnik pogarszający stan chorego.


Amerykańscy badacze dokonali natomiast innego, nie lada odkrycia. Za zachorowania odpowiada toksyczne białko Tau, które tworząc złogi zalega w mózgu i niszczy neurony.


W czerwcu 2012 badanie wykonane na myszach dowiodło, że dochodzi do rozmnażania się tej proteiny, występującej w mózgu u pacjenta chorego na Alzheimera.

Inna proteina, nazywana beta-amyloidem, również była obiektem badań naukowców. Niekiedy tworzy ona blaszki, zwane też płytkami starczymi, które powodują niszczenie neuronów, a w konsekwencji Alzheimera.

Odkrycie to potwierdza przywołaną hipotezę: neurodegeneracja ta mogłaby być chorobą prionową (białkową; prion to anormalne białko).

Postępy w leczeniu choroby

Sposób leczenia Alzheimera jest zapewne jednym z priorytetów w walce z chorobą, zależnym od najnowszych odkryć regularnie ogłaszanych przez naukowców.

Odkrycie dotyczące rozpowszechniania się białka Tau umożliwiło dokonanie testów nad szczepionką dla myszy, która okazała się skuteczna w walce z chorobą.

Następnie, molekuła EpoD, która wykazała pozytywne działanie na wspomnianym białku, okazała się być przydatna nie tylko przy zapobieganiu chorobie, ale również przy zatrzymaniu jej postępowania. Próby przeprowadzenia badania u człowieka ruszyły w lipcu.   

Dwa leki niosą jednak nadzieję: według badań klinicznych, donepezil, przepisany w początkowej fazie choroby, może spowolnić jej postępowanie. W końcu, beksaroten, lek przeciwrakowy, który znacznie zredukowałby płytki starcze odkładające się na ściankach naczyń krwionośnych, również może okazać się zbawienny.

Doświadczenie dokonane na myszach dowiodło spadku ilości płytek o 50% w 72 godz. Pierwsze efekty badań klinicznych spodziewane są na rok 2013.
 

Komentarze do: 21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz