Szukaj

21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa

Podziel się
Komentarze0

W tym roku już po raz drugi obchodzony jest pod auspicjami ONZ. Z tej okazji na całym świecie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia mające na celu edukację społeczną na temat zespołu Downa, w tym zwrócenie uwagi na troskę o prawa oraz dobrobyt osób z tą wadą genetyczną.


Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” działające w Polsce koncentruje się na popularyzowaniu wiedzy na temat zespołu Downa, „naprawy” wizerunku i obalaniu mitów związanych między innymi, z seksualnością osób z trisomią 21. Z kolei Europejskie Stowarzyszenie zespołu Downa zaprasza do włączenia się do tegorocznej międzynarodowej… akcji skarpetkowej.

Światowy Dniem Zespołu Downa obchodzony jest corocznie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (Down Syndrome International, DSI) już od 2005 roku, a od 2012 po raz pierwszy oficjalnie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest bardzo symboliczna – to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze chromosomów powoduje występowanie tej wady genetycznej (inna nazwa to trisomia 21).

Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” od ponad 10 lat prowadzi działania mające na celu budowanie świadomości społecznej, przybliżanie problematyki zespołu Downa i walkę z błędnymi przekonaniami związanymi z tą wadą, np. dotyczącymi seksualności osób z zespołem Downa.

W społeczeństwie tematem tabu jest fakt, że osoby niepełnosprawne umysłowo mają takie same potrzeby seksualne, jak pozostała część społeczeństwa. Dr Izabela Fornalik – pedagog specjalny i edukator seksualny współpracujący ze Stowarzyszeniem „Bardziej Kochani”, podkreśla, że niejednokrotnie również sami rodzice osób niepełnosprawnych nie dostrzegają potrzeby edukowania w tym zakresie swoich dorastających dzieci.

Zobacz również:- Wierzę w to, że możliwa jest współpraca z rodzicami. Czy od razu? W wielu przypadkach nie, ale krok po kroku. Jeśli stopniowo zdejmie się z ich barków lęk, wstyd, poczucie winy, dostarczy wiedzę, okaże zrozumienie, z czasem otworzą się i na kwestie seksualności swojego dziecka – pisze dr Fornalik w poradniku dla specjalistów „Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną?”, wydanym przez Stowarzyszenie „Bardziej Kochani”.


W tym roku z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa Stowarzyszenie organizuje dla warszawskiej młodzieży z zespołem Downa imprezę zamkniętą w Kinie Muranów. Goście będą mieli okazję uczestniczyć w specjalnym seansie filmu „Podejrzani, zakochani”. Tego dnia odbędzie się także spotkanie autorskie z bohaterami i autorami książki "Pytania, których się nie zadaje", w klubokawiarni "Wrzenie Świata" o godz. 19:00. Dla wszystkich będzie to okazja do lepszego zrozumienia specyfiki osób z trisomią 21.

Dodatkowa atrakcją przypominającą wszystkim warszawiakom o obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa, będzie wyjątkowa iluminacja mostu Śląsko-Dąbrowskiego w dniach 20-22 marca. Most będzie podświetlony w kolorach logotypu Światowego Dnia Zespołu Downa.

Ponadto Stowarzyszenie gorąco zachęca wszystkich do włączenia się w światową inicjatywę Down Syndrome International. Koalicja z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa proponuje... skarpetkową akcję. Każdy, kto chce zaakcentować świętowanie tego wyjątkowego dnia powinien włożyć dziwaczne skarpetki. Im bardziej będą one oryginalne, tym lepiej. Mogą być kolorowe, pstrokate, odblaskowe, nie do pary, pojedyncze albo potrójne, a do tego noszone nie tylko na stopach, a np. jako rękawiczki! Wskazany jest również kolorowy, kontrastujący z monotonią strój. A wszystko po to, żeby wyróżnić się i chociaż jeden dzień być wyjątkowym, nawet uznanym za "dziwaka". Akcja ma na celu rozpowszechnienie informacji o Światowym Dniu Zespołu Downa.

Wszystkie informacje na temat obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa można znaleźć pod adresem internetowym: www.bardziejkochani.pl

Komentarze do: 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz