Szukaj

Masaż dla duszy i ciała

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy naukowcy udowodnili skuteczne działanie masaży. Zapobiegają różnym dolegliwościom i mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Zdaniem uczonych z Cedars-Sinai Medical Center, wpływają pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na duszę, wprawiając nas w stan lekkiej euforii. Eksperci dowiedli, że pod wpływem masażu zachodzą zmiany w ludzkim układzie hormonalnym i odpornościowym.


W badaniach przeprowadzonych przez Amerykanów wzięło udział 53 ochotników, których podzielono na dwie grupy. Pierwszą -  liczącą 29 osób, poddano 45-minutowemu masażowi szwedzkiemu (intensywny masaż z głębokim uciskiem, urozmaicony różnorodnymi technikami jak głaskanie, rozcieranie czy oklepywanie), natomiast 24 badanych doświadczyło 45-minutowego lekkiego masażu dotykowego. Masażyści przeszli ujednolicony kurs postępowania z pacjentem, by wyniki badań były miarodajne. Od uczestników eksperymentu pobierano krew na 30 minut przed zabiegiem oraz kilkakrotnie po jego zakończeniu.

W rezultacie okazało się, że masaż szwedzki bardzo pozytywnie wpływa na ludzki organizm, znacząco redukując stres i wywołując uczucie euforii. Ale zakres korzystnego działania masażu na psychikę i wygląd jest o wiele bardziej zróżnicowany. Tak naprawdę istnieje szeroki wachlarz zabiegów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Modelowanie sylwetki


Zarówno dla pań, jak i panów, bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny. Gdy czujemy się atrakcyjni, automatycznie wzrasta nasza pewność siebie i wysoka samoocena. Jednym z zabiegów, które mają wpływ na nasz wygląd, są masaże upiększające.

Na wyróżnienie z pewnością zasługuje drenaż limfatyczny. - Jest to zabieg pompująco-ugniatający, który usprawnia funkcjonowanie limfy w organizmie. Dzięki niemu poprawia się krążenie krwi, co pozwala wyeliminować nieestetyczny cellulit. Miejsca, w których występuje „pomarańczowa skórka” są przez terapeutę masowane wolno i delikatnie - wyjaśnia Elżbieta Komnacka-Frąckowiak, fizjoterapeutka z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED. - Komfort pacjenta zwiększa fakt, iż zabieg jest wyłącznie powierzchowny i tkanki ciała nie ulegają rozgrzaniu. Przyjemność doznań potęgują różnorakie, aromatyczne olejki, które są używane w celu przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Pozytywne efekty zauważymy już po pierwszym zabiegu, gdyż drenaż poprawia ukrwienie i dotlenienie ciała. Z innych zabiegów antycellulitowych warto wymienić chociażby bardzo popularny ostatnio masaż pałkami bambusowymi, który skutecznie ujędrnia skórę i wysmukla sylwetkę - dodaje Elżbieta Komnacka-Frąckowiak.


Jeśli wraz z początkiem nowego roku postanowiliśmy zrzucić zbędne kilogramy, to dobrym urozmaiceniem diety i ćwiczeń będzie masaż wyszczuplający. Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, pozbycia się toksyn i prawidłowej regulacji płynów ustrojowych wzmocnione zostają mięśnie i stawy, które uległy osłabieniu w wyniku nadwagi. Zabieg taki jest wyjątkowo intensywny, gdyż wymaga rozbicia tkanek tłuszczowych, ale jest też wyjątkowo skuteczny w modelowaniu sylwetki.


Relaks i odprężenie


Prócz wyglądu zewnętrznego, równie istotny dla naszego samopoczucia jest spokój wewnętrzny, o który przy dzisiejszym, bardzo szybkim tempie życia jest niezwykle trudno. Codzienne troski, stres czy różnego rodzaju konflikty powodują, że jesteśmy nerwowi. Znakomitym antidotum na stres i przemęczenie są masaże relaksacyjne, a w szczególności zabiegi orientalne. Elementami takiego zabiegu są muzykoterapia, aromatoterapia i wyciszenie. Masaż ma właściwości relaksacyjne, rewitalizacyjne oraz energetyczne. Nasze mięśnie zostaną rozluźnione bez odczucia bólu, a orientalne zapachy przynoszą ukojenie i harmonijną równowagę naszym skołatanym nerwom.

Jeśli cierpimy na marazm, możemy skorzystać z tzw. masażu na cztery ręce. Jest to zabieg wykonywany przez dwójkę masażystów, przez co odczucie odprężenia zyskuje podwójną moc. Masaż jest też świetnym lekarstwem na obniżenie wewnętrznego poziomu agresji. Uczniowie sprawiający problemy wychowawcze w angielskich szkołach są odsyłani na kilkuminutowe masaże. Ma to pomóc w zapanowaniu nad emocjami oraz zmniejszyć stres, lęki i napięcia. Programem zostały objęte 74 szkoły w Wielkiej Brytanii. Być może w przyszłości takie formy wychowawczo-edukacyjne dotrą też do polskich szkół.

Zapobieganie bólom

Masaże są wyśmienitą metodą profilaktyczną. Wspominany już drenaż limfatyczny skutecznie likwiduje żylaki. Jest on szczególnie polecany jako zabieg poprawiający kondycję nóg. Zapobiega powstawaniu kurczy mięśni, stóp i podudzi. Ponadto jest on wskazany dla osób przechodzących rehabilitację.

Bardzo skuteczne są też masaże gorącymi kamieniami wulkanicznymi. Doskonale zapobiegają napięciom i bólom mięśni. Z kolei masaż grzbietu z rozgrzanymi kamieniami w połączeniu z wybranymi elementami masażu klasycznego eliminuje uciążliwe bóle pleców. Szczególnie narażone są na nie osoby wykonujące pracę siedzącą.
Masaż jest też wspaniałym sposobem na zwalczenie bólów głowy, które w dzisiejszych czasach dla wielu ludzi stały się codziennością. Jak udowodnili hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie, 30-minutowe masowanie odpowiednich części ciała eliminuje uczucie bólu na 24 godziny. Zamiast zażywać leki przeciwbólowe, warto więc skorzystać ze wspaniałych właściwości masaży.

Komentarze do: Masaż dla duszy i ciała

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz