Szukaj

Jak dobrać odpowiedni podkład?

Podziel się
Komentarze0

Dobranie podkładu dobrze pasującego do naszej cery to zmora wielu kobiet. Bo jak zdecydować się na odpowiedni podkład, skoro rynek jest tak pełen przeróżnych rodzajów kosmetyków do twarzy? Firmy prześcigują się w produkowaniu podkładów, które mają łączyć w sobie wszystkie cechy niezbędne do tego, by nasza twarz wygląda idealnie, jednak warto pamiętać o jednym – nie ma idealnego podkładu.

Jak dobrać odpowiedni podkład?

Określ typ swojej cery

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie typu naszej cery. Dla przypomnienia – istnieją cztery podstawowe typy cery: normalna, sucha, tłusta i mieszana. Można wyróżnić także typ cery naczynkowej – wtedy, kiedy pękają naczynka krwionośne i nasza twarz ulega zaczerwienieniom, cery trądzikowej oraz cery wrażliwej. Określenie typu cery to podstawa do tego, by móc przymierzyć się do zakupu podkładu.

Jak dobrać rodzaj podkładu?

Bardzo często popełnianym błędem jest wybieranie podkładu tylko ze względu na kolor. Sam kolor podkładu, oczywiście bardzo ważny, nie powinien być jedynym kryterium wyboru. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na gęstość produktu oraz jego teksturę. Źle dobrany podkład szybko ujawni niedoskonałości – będzie nierówno rozprowadzał się na skórze, tworzył smugi lub po prostu nie utrzymywał się odpowiednio długo na twarzy. Należy pamiętać, że podkłady przeznaczone do skóry mieszanej nie są zbyt gęste – nie powinny zatykać porów i mają lekką konsystencję, natomiast te do skóry suchej są bardziej kremowe. Przy cerze tłustej należy unikać podkładów z tłuszczem i najlepiej kupować te oznaczone oil-free. Podkłady „lejące się” i rzadkie nie zakryją nierówności, pryszczy i plam. Przy cerze suchej odwrotnie – należy stosować podkłady z efektem nawilżającym. Tutaj dobrze sprawdzą się płynne podkłady, które są lekkie i rozświetlają skórę twarzy. Cera wrażliwa jest najbardziej problematyczna – odpowiednie są dla niej podkłady bezzapachowe oraz bez składników sztucznych.

Jak dobrać odpowiedni kolor podkładu?

Po dopasowaniu podkładu do cery czas na resztę – wybór koloru. Podstawowym błędem jest sprawdzanie koloru podkładu na nadgarstku czy dłoni. Robią tak bardzo często panie w sklepach kosmetycznych, które teoretycznie powinni być ekspertkami w tej dziedzinie. Kolor podkładu, który chcemy kupić należy sprawdzać na twarzy, dokładnie na linii żuchwy. Jeśli podkład będzie pokrywał się z kolorem naszej skóry w tym miejscu, to znaczy, że jest on najbardziej odpowiedni. W sytuacji, kiedy mamy problem z doborem koloru, powinnyśmy zdecydować się na ten jaśniejszy. Przy wyborze ciemniejszego ryzykujemy uzyskanie efektu nienaturalnego i tzw. efektu maski, który wygląda bardzo nieestetycznie.

Dobry podkład i co jeszcze?

Niestety, mam przykrą wiadomość. Zakup odpowiedniego podkładu to dopiero połowa drogi. Po trudnej drodze, którą musiałyśmy przejść, czeka jeszcze jedna przeszkoda – aplikacja podkładu. Wbrew pozorom jest to trudna czynność, która w 50% decyduje o tym, jaki uzyskamy efekt końcowy. Przed nałożeniem podkładu trzeba odpowiednio przygotować skórę. Najlepiej wykonać peeling twarzy, który ją wygładzi. Następnym krokiem jest naniesienie kremu nawilżającego, ponieważ podkład nałożony na skórę suchą może pozostawać brzydkie ślady. Tego typu problemy będą miały osoby z cerą mieszaną, która ma tendencję do przesuszania się na policzkach i do przetłuszczania w okolicach nosa, czoła i brody.

Podkład można nakładać odpowiednim aplikatorem typu pędzelek czy gąbeczka, ale wystarczą też same opuszki placów. Ważna jest ilość nakładanego podkładu – co za dużo to niezdrowo. Niejednokrotnie można zauważyć na ulicach twarze tonące w nadmiarze fluidu – tego chcemy uniknąć. Należy zwrócić szczególną uwagę na okolice krawędzi twarzy oraz miejsca przy włosach – bardzo częste podkład jest na nich źle rozprowadzany i części te odznaczają się.

Gotowe do wyjścia!

Przy wyborze podkładu należy pamiętać jeszcze o jednej istotnej rzeczy – pudrze i korektorze. Co do korektora decyzja należy do nas, w przypadku pudru najczęściej polecane są pudry mineralne w kamieniu. Przy zakupie należy też zwrócić uwagę na zawartość produktu – ważna jest zawartość filtra UV czy witaminy E.

I na koniec najważniejsze – dobrze dobrany podkład to taki, którego nie widać.

Aleksandra Socha

Komentarze do: Jak dobrać odpowiedni podkład?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz