Szukaj

Zniekształcone pozytywne emocje związane z anoreksją

Podziel się
Komentarze0

We wcześniejszych badaniach, można znaleźć informacje, że negatywne emocje takie jak depresja lub gniew, mogą potęgować jadłowstręt psychiczny. Jednak nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Rutgers w New Jersey, sugerują, że zaburzenia jedzenia mogą spowodowane być emocjami, takimi, które często kojarzą się z uczuciem dumy po utracie wagi.

Zespół badaczy kierowany przez Edwarda Selby, adiunkta w Zakładzie Psychologii, Szkole Sztuki i Nauki w Rutgers, opublikował wyniki badań w czasopiśmie Clinical Psychological Science.

Anoreksja jest zaburzeniem, w którym chora osoba ma psychologicznie zniekształcony obraz własnego ciała oraz odczuwa paranoiczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoby z anoreksją mają tendencję do unikania jedzenia, starając się w ten sposób stracić na wadzę. Anoreksja jest najczęściej powszechna u kobiet w wieku 15-24 lat. Śmiertelność w tej populacji jest 12 razy większa niż w przypadku śmiertelności spowodowanej innymi przyczynami.

Zespół badaczy monitorował stany emocjonalne u 118 kobiet od 18 do 58 lat. Kobiety te, leczyły się na jadłowstręt psychiczny. W okresie 2 tygodni, naukowcy odkryli, że kobiety, które częściej przejawiały zachowania anorektyczne – czyli przyjmowanie środków przeczyszczających, ograniczanie kalorii, kontrola masy ciała i tkanki tłuszczowej czy prowokacja wymiotów – miały zniekształcony obraz pozytywnych emocji.

Innymi słowy, poczucie szczęścia, dumy i spełnienia były jedną z przyczyn chorobliwego odchudzania.

- Kobiety te, odczuwały pozytywne emocje w momencie, kiedy zrobiły coś, co umożliwiło im uniknąć paru kilogramów - wyjaśnia Selby.

- Musimy jednak lepiej zrozumieć te emocje, dlaczego są one pozytywne i tak silnie wiążą się z utratą masy ciała, a nie z innymi wartościami, takimi jak rodzina, szkoła czy relacje z bliskimi - dodaje.

Selby uważa, że zniekształcone emocje kobiet cierpiących na jadłowstręt psychiczny, mogą wynikać również często z mylnej opinii, którą można znaleźć na przykład na stronach internetowych, gdzie użytkownicy często chwaleni są za nawet skrajną utratę wagi.

Zespół naukowców uważa, że należy przeprowadzić dalsze badania, które pomogą znaleźć sposób, aby pozytywne uczucia związane z utratą wagi, można było zmienić na inne zdrowe działania, takie jak ćwiczenia. Selby uważa również, że osoby leczone aktualnie na anoreksję, powinny mieć prawo do aktywności fizycznej, gdyż to pozwoli czuć się im dobrze.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Zniekształcone pozytywne emocje związane z anoreksją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz