Szukaj

Twoja zakłamana twarz: mięśnie cię zdradzają

Podziel się
Komentarze0

Wiemy, że nasza twarz może mówić, że właśnie łżemy: rozbiegane oczy, spocona górna warga, lekki uśmieszek, rosnący nos jak u Pinokia. A teraz, całkiem nowe badanie pokazuje, że mięśnie górnej części twarzy mogą ujawniać, kiedy ludzie nie mówią prawdy. Naukowcy odkryli bowiem cztery różne mięśnie twarzy, którym może się posłużyć wprawne oko, aby oddzielić prawdziwe emocje od tych oszukańczych.Sygnały, które daje twarz, są ważnym, ale często ignorowanyn aspektem oceny wiarygodności, gdzie emocjonalny problem wchodzi w grę, jak mówi autorka tych badań, doktor Leanne ten Brinke.

Podpowiedź, iż dochodzi do emocjonalnego oszustwa, może pojawić się, gdy podstawowa emocja, którą kłamca usiłuje zamaskować, jest stosunkowo silna, sugeruje doktor Leanne ten Brinke z centrum nauk psychologicznych Centre for the Advancement of Psychological Science and Law przy uniwersytecie University of British Columbia – Okanagan.

Badanie to zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Evolution and Human Behavior.

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy przyjrzeli się nagraniom twarzy 52 osób, które wystąpiły w telewizji z prośbą o bezpieczny powrót do domu zaginionego krewnego. Jak się okazuje, z połową tych błagań wystąpili oszuści, którzy zostali później skazani za zamordowanie swojej bliskiej osoby.

Badacze przeanalizowali ponad 23 000 klatek wideo, przedstawiające prawdziwe przypadki, do których doszło w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Australii i w Wielkiej Brytanii. Następnie, porównali oni ekspresję twarzy 26 osób mówiących prawdę z twarzami 26 kłamców.


Patrząc z bliska, naukowcy odkryli, że z niektórych mięśni twarzy "przeciekają" oznaki prawdziwych uczuć tych osób, w momencie wyrażania tych tak intensywnie emocjonalnych próśb do społeczeństwa o powrót zaginionego krewnego do domu.


Osoby mówiace prawdę miały więcej skurczów dwóch mięśni twarzy, które są związane z żalem i smutkiem: corrugator supercilii, który jest jednym z trzech mięśni powiek (pomaga on marszczyć czoło), a także depresor anguli oris, który jest mięśniem jamy ustnej (związany z marszczeniem brwi).

Natomiast, u kłamców naukowcy wykryli subtelne skurcze zygomatic major, czyli jarzmowego mięśnia twarzy, który jest związany z maskowanym uśmiechem, a także pełny skurcz mięśni w części czołowej, co ma sugerować nieudaną próbę okazania smutku.

To, co nas zaskoczyło to fakt, jak silnie te nieudane grymasy twarzy były w stanie przepowiedzieć, która osoba była zwodniczym mordercą, w porównaniu do krewnych, którzy naprawdę naprawdę sie martwili, jak zauważa jeszcze doktor Leanne ten Brinke.

Pani naukowiec stwierdza jeszcze, że mięśnie w górnej części twarzy sprawiają, że dochodzi do przecieku oznak prawdziwych emocji, ponieważ mamy nad nimi mniejszą świadomą kontrolę.

Czy można więc posłużyć się tymi mięśniami twarzy, aby stwierdzić, kiedy twój współmałżonek albo nastolatek bezczelnie cię oszukują?

Niektóre wskazówki można ujawnić poprzez zadawanie emocjonalnych pytań i przyglądanie się emocjonalnym ekspresjom, które wydają nam się nie na miejscu, szczególnie w górnej części twarzy, jak sugeruje doktor Leanne ten Brinke. Ale nie jest to niezawodny sposób.

Analiza twarzy nie pozwoli nam stwierdzić, że kłamiącemu rośnie nos jak u Pinokia, przyznaje doktor Leanne ten Brinke. Nie każdy ujawnia swoje prawdziwe emocje, a niektórzy ludzie są lepsi niż inni w przyjmowaniu fałszywej twarzy – na przykład, psychopaci.

Komentarze do: Twoja zakłamana twarz: mięśnie cię zdradzają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz