Szukaj

Twoja osobowość kryje się w rytmie twojego serca

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań, przeprowadzonych w Niemczech, badanie rytmu serca może ujawnić cechy osobowości.Naukowcom udało się stwierdzić, że istnieje korelacja, pomiędzy zapisem EKG, a rysem charakteru danej osoby.

Pewne określone wzory zapisu elektrokardiografu powtarzały się w przypadku osób, które w testach osobowości osiągały wyniki wskazujące na neurotyzm. Osoby posiadające osobowość neurotyczną to takie, które częściej doświadczają negatywnych emocji takich jak niepokój czy depresja, przy jednoczesnym ograniczeniu przeżywania pozytywnych emocji jak radość czy błogość. Pomiary aktywności elektrycznej serca pozwalają również przewidzieć, jak bardzo dana osoba jest współczująca i empatyczna.

Naukowcy twierdzą, że zapis EKG pozwala na znacznie bardziej dokładne i obiektywne określenie cech osobowości, niż dotychczasowe metody, które polegały na wypełnianiu kwestionariuszy. W ich przypadkach może dochodzić do przekłamań – osoby mogą wybierać odpowiedzi, które wydają się im właściwsze, np. ze względu na swoją płeć. Mogę też źle oceniać samych siebie.


„Mamy nadzieję, że dzięki tej metodzie znajdziemy znacznie dokładniejszy i bardziej pewny sposób określania cech osobowości”, mówi Stefan Koelsch, profesor psychologii biologicznej na Freie Universitaet w Berlinie.


Jak twierdzi Koelsch, badacze mają również nadzieję odkryć charakterystyczne wzory zapisów EKG dla zaburzeń osobowości takich jak depresja czy choroby układu krążenia. Takie wzorniki mogą kiedyś pomóc w diagnozie tych zaburzeń, a także w przewidywaniu, które osoby mogą być na nie narażone.

Badania obejmowały 425 studentów w wieku od 18 do 33 lat. Studenci wypełnili tradycyjne testy psychologiczne, a następnie zostali poddani badaniom serca przy użyciu elektrokardiografu. Koelsch wskazuje, że określone cechy osobowości mogą wpływać na pracę serca w różny sposób –  poprzez bezpośrednie połączenia nerwowe pomiędzy sercem a mózgiem, ale także poprzez zmianę rytmu oddychania, czy wyzwalanie do krwi różnorodnych hormonów.

W swoich wcześniejszych badaniach Koelsch i jego współpracownicy udowodnili zależność pomiędzy aktywnością elektryczną serca, a tzw. „zimnymi osobowościami”, występującymi u ludzi, którzy rzadko okazują emocje. W nowych badaniach, podobne korelacje zostały wykazane w przypadku ludzi, u których wyniki testów osobowości wykazywały wysokie wyniki dla neurotyzmu, a niskie dla pozytywnych emocji.

Koelsch podejrzewa, że te wzory elektryczne mogą wskazywać na występowanie chorób, jednak aby to potwierdzić potrzebne są dodatkowe badania. Już od pewnego czasu wiadomo, że stany emocjonalne takie jak depresja i niepokój, mają związek z chorobami serca i nadciśnieniem.

Koelsch chce również stwierdzić, czy pewne czynności, jak oglądanie filmów czy słuchanie muzyki, mogą wpływać na zmianę stanów emocjonalnych i rytmu pracy serca.

Komentarze do: Twoja osobowość kryje się w rytmie twojego serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz