Szukaj

"Pytania, których się nie zadaje." - premiera nowej książki Stowarzyszenia "Bardziej Kochani"

W lutym 2013 r. nakładem wydawnictwa Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” ukazała się książka pt. „Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów, 12 ważnych odpowiedzi”. To wyjątkowa pozycja poświęcona problematyce funkcjonowania osób z zespołem Downa w życiu codziennym – opowiada o ich radościach, problemach, planach i uczuciach.


Książka składa się z 12 reportaży pisanych przez młodych, lecz uznanych dziennikarzy pod redakcją Jolanty Koral. Autorką fotografii zawartych w wydawnictwie jest Anna Bedyńska, wyróżniona w tegorocznym konkursie World Press Photo.

Dzięki szerokim możliwościom wyrazu, jaką daje zastosowana forma reportażu, książka „Pytania, których się nie zadaje” staje się uderzająco prawdziwym obrazem życia osób z zespołem Downa. W ten sposób Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” chce realizować swoją edukacyjną misję – weryfikować panujące w społeczeństwie przekonania dotyczące osób z tą genetyczną odmiennością i walczyć z mitami na ten temat.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że życie codzienne osób z zespołem Downa to dla dużej części społeczeństwa temat trudny i szerzej nieznany. W naszej najnowszej książce staramy się możliwie najpełniej opisać wszystko, z czym każdego dnia zmagają się nasi podopieczni. Wierzymy, że dzięki spojrzeniu na problem oczami wielu autorów oraz wyrazistym obrazom autorstwa Anny Bedyńskiej przybliżymy szerokiemu gronu odbiorców, czym naprawdę jest zespół Downa – jakie niesie ze sobą ograniczenia oraz jakie stwarza szanse ­– mówi Ewa Suchcicka, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób
z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”.

Wśród autorów reportaży zawartych w książce „Pytania, których się nie zadaje” znaleźli: Justyna Pobiedzińska, Justyna Sierakowska, Magdalena Kicińska, Alicja Suchcicka, Konrad Oprzędek, Sylwia Szwed, Agnieszka Wójcińska, Jolanta Grabowska, Milena Rechid Chebab, Paweł Piotr Reszka, Iza Klementowska i Iza Michalewicz. 12 reportaży uzupełnia wstęp Henryka Wujca oraz posłowie autorstwa prof. dr hab. Antoniny Ostrowskiej.


Każda z przedstawionych historii jest rezultatem własnych obserwacji autorów, osobistych więzi oraz ich rozmów z osobami z zespołem Downa. Dodatkowo, wszystkie reportaże zostały zilustrowane artystycznymi fotografami autorstwa Anny Bedyńskiej.

- Kiedy zgłosiło się do mnie Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” i zaproponowało zrobienie zdjęć do zbioru reportaży o osobach z zespołem Downa, pomyślałam sobie: chyba już nigdy nie wyjdę z mojej szufladki – tematów trudnych i smutnych. Jakże się myliłam! Nie spodziewałam się, że w świecie ludzi żyjących z trisomią 21 może być tak radośnie i kolorowo – mówi Anna Bedyńska, autorka fotografii w książce „Pytania, których się nie zadaje”. 


Uznany reporter, Mariusz Szczygieł, zachęca do przeczytania książki:
- To odważny eksperyment: wydać całą książkę na temat życia z jedną ułomnością. Oczekiwanie od czytelnika, że będzie chciał wejść w intymną relację z tyloma bohaterami było – moim zdaniem – ze strony wydawcy oczekiwaniem zuchwałym. Dwanaścioro znanych reporterów napisało na ten sam temat i każda historia okazała się inna. Każda niesie noś nowego i zaskakującego. Oto siła indywidualnego spojrzenia! Zapewnia ją tylko reportaż.

Książka powstała przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Fundacją Instytut Reportażu. To już kolejna pozycja wydana przez Stowarzyszenie „Bardziej Kochani”. W ubiegłym roku ukazała się „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa”, w której znalazło się 12 wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia politycznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego, które łączy jeden fakt – ich dzieci urodziły się z zespołem Downa.

Książkę pt. „Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów. 12 ważnych odpowiedzi” można zamówić w internetowej księgarni Stowarzyszenia „Bardziej Kochani” pod adresem http://www.ksiegarnia.bardziejkochani.pl/ a także telefonicznie pod numerem 22 663-40-43.

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” jest organizacją pożytku publicznego, dążącą do poprawy sytuacji osób z zespołem Downa oraz popularyzacji wiedzy o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu prowadzi zróżnicowane działania, takie jak akcje informacyjne i wydawnicze, organizuje zajęcia rehabilitacyjno-usprawniające, koncerty, imprezy charytatywne, a także ogólnopolskie konferencje tematyczne dla rodziców.

Stowarzyszenie BARDZIEJ KOCHANI  jest organizacją pożytku publicznego (OPP), zarejestrowaną pod numerem 4/2005 (KRS 0000032355). Mogą Państwo wesprzeć działania  Stowarzyszenia przekazując 1% podatku dochodowego na cele statutowe. Więcej informacji w zakładce 1% na stronie internetowej www.bardziejkochani.pl.

Komentarze do: "Pytania, których się nie zadaje." - premiera nowej książki Stowarzyszenia "Bardziej Kochani"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz