Szukaj

Nadużywanie konopi ma związek z chorobami psychicznymi

Podziel się
Komentarze0

W przypadku ludzi cierpiących na choroby psychiczne jest siedem razy bardziej prawdopodobne, że używają oni konopi indyjskich co najmniej raz w ciągu tygodnia, w porównaniu do ludzi zdrowych psychicznie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Centre for Addiction and Mental Health (CAMH). Konopie to jedna z najpopularniejszych na całym świecie substancji zakazanych - szacuje się, że używa jej 203 miliony osób.Nowe badanie jednak odkryło tylko związek miedzy zażywaniem konopi a chorobami psychicznymi, ale dokładne liczby oraz powszechność tego problemu nie zostały jeszcze zbadane.

- Wiemy, że ludzie cierpiący na choroby psychiczne częściej zażywają konopie, prawdopodobnie jako część samoleczenia, a badanie to ukazuje korelacje między używaniem konopi a chorobami psychicznymi
- stwierdza Dr Shaul Lev-ran, naukowiec w CAMH oraz prowadzący Addiction Medicine w Sheba Medical Center w Izraelu.

- Bazując na ilości ludzi, którzy przyznają się do zażywania konopi, zauważyliśmy, że ludzie, u których zdiagnozowano choroby psychiczne, używają ich zdecydowanie częściej. Należy wziąć to pod uwagę, ponieważ może to pogorszyć stan choroby oraz jej symptomy - stwierdza dr Lev-ran.

Naukowcy odkryli również, że chorzy psychicznie zażywający konopie, mają 10 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń z tym związanych.


W nowym badaniu, opublikowanym w Comprehensive Psychiatry, naukowcy z CAMH przeanalizowali dane zdobyte w wywiadach przeprowadzonych z ponad 43 000 osób po 18 roku życia, z National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions.


Przy użyciu kwestionariuszy, badacze przepytywali respondentów na temat zażywania konopii oraz ewentualnych chorób psychicznych, takich jak depresja, lęki, zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu czy narkotyków, zaburzenia osobowości.

Opierali się na kryteriach zawartych w tzw. "biblii psychiatrycznej", czyli Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV).

Jak wykazano, ludzie, którzy cierpią na choroby psychiczne, zażywają konopie minimum raz w tygodniu. Częstotliwość ta była szczególnie wysoka dla ludzi z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami dwubiegunowymi oraz z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji.

Sumując, 4,4% osób z chorobami psychicznymi przyznało się do zażywania konopi raz na tydzień w ostatnich 12 miesiącach, w porównaniu do 0,6% tych, u których choroba psychiczna nie występuje. 

4% chorych psychicznie w porównaniu do 0,4% zdrowych ludzi przyznało się do zażywania konopi generalnie.

Naukowcy zauważają również, że ogólnie stopień zażywania konopi jest wyższy pośród młodych ludzi, ale powiązanie między chorobami psychicznymi a zażywaniem konopi odnosiło się do każdej grupy wiekowej.

Podkreślają też potrzebę zwracania uwagi na zażywanie konopi wśród chorych na choroby psychiczne i konieczność stworzenia systemu prewencji.

Komentarze do: Nadużywanie konopi ma związek z chorobami psychicznymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz