Szukaj

Magazyny nie powodują anoreksji, ale się do niej przyczyniają

Podziel się
Komentarze0

Słynny magazyn Vogue właśnie ogłosił, że będzie pracować jedynie ze zdrowymi modelkami, w wieku powyżej szesnastu lat. Doktor Jean-Pierre Benoit, psychiatra w Maison des adolescents przy szpitalu hôpital Cochin w Paryżu wyjaśnia więc, w jaki sposób dochodzi do anoreksji u młodych, podatnych dziewcząt.Co to znaczy „nastolatka w dobrym zdrowiu?

Jak mówi doktor Jean-Pierre Benoit, jest to młoda dziewczyna, która ma przyjaciół, plany, która nie ma problemów ze snem, oznak lęku, i która ma zdrowe podejście do jedzenia. Zdrowe podejście do jedzenia oznacza, że nie myśli o nim, a je jedynie wtedy, kiedy jest głodna.

Kiedy zaczyna się anoreksja?

Bardzo często, młode dziewczyny zaczynają dietę w okresie letnim, aby stracić 2 - 3 kilogramy tu i ówdzie, a taka dieta odpowiada złemu samopoczuciu. Natomiast, anoreksja jest chorobą, na którą składa się wiele czynników.

Jesteśmy na nią psychicznie podatni, kiedy brakuje nam pewności siebie, kiedy nie lubimy samych siebie. Zaczynamy więc kontrolować wagę, aby móc sobie powiedzieć: w końcu coś mi się udaje.

Jak wykryć anoreksję?

Jeżeli wskaźnik masy ciała BMI danej dziewczyny nie przekracza 17,5, można zacząć się niepokoić. Ale nie jest to jedyny wskaźnik, który należy brać pod uwagę. Szybka i łatwa utrata wagi jest również czymś, czemu należy się przyjrzeć.

Anoreksja przejawia się również w tym, że codziennie stajemy na wadze i zazdrościmy innym dziewczętom. Kiedy stopniowo redukujemy liczbę produktów spożywczych, które możemy jeść. Brak menstruacji to również oznaka anoreksji.

A w końcu, odizolowania społeczne: nastolatka jest skoncentrowana na sobie, zamknięta na swojej diecie i odmawia wchodzenia w kontakty z innymi ludźmi. Nie chodzi do restauracji, żeby nie pokazać, że nie je. Staje się nadwrażliwa.


Co może zrobić otoczenie i jak powinniśmy reagować?

Ciężko jest poruszać tego typu tematy. Wszystko powinno być deliktane i subtelne. Nie możemy nie robić nic, ponieważ oznacza to, że pozwalamy tej osobie cierpieć. Z drugiej strony, nie można na nią naciskać, ponieważ może się ona poczuć jak w pułapce.

Trzeba być z nią i rozmawiać: mam wrażenie, że ostatnio nie jest z tobą najlepiej. Schudłaś. Być może powinnaś zobaczyć się z lekarzem? Ważne jest, żeby pokazać, iż się niepokoimy.

Czy istnieje jakiś profil anorekryczki?


Jest to perfekcjonistka, nie czuje się dobrze w relacjach społecznych, bardzo wydajna w szkole, ma skłonności do przesady. Próbuje zawsze być najlepsza, pierwsza w klasie. Nie lubi sama siebie i dlatego potrzebuje mnóstwo miłości od innych ludzi, od rodziców, przyjaciół i nauczycieli. Anoreksja to choroba miłości.

Czy możemy nakreślić powiązanie między obrazami promowanymi przez media a anoreksją?

Jak uważają psychiatrzy, to nie magazyny powodują anoreksję, ale się do niej przyczyniają; określają sylwetkę idealną, tym samym pokazując jacy powinniśmy być.

Młode dziewczyny, którym brak wewnętrznych puntków odniesienia, będą ich szukać na zewnątrz. Rozumieją więc, że bycie grubą to zła rzecz, to coś brzydkiego, to oznaka słabości. A ponieważ chcą być silne, to pragną też wszystko kontrolować i będą identyfikować z modelkami.

Czy młode dziewczyny mają dziś zdeformowany obraz ciała „normalnej” kobiety?

Oczywiście, że tak, mówi doktor Jean-Pierre Benoit. Są one ofiarami dysmorfofobii, która przekłada się na utratę poczucia wartości własnego ciała. Co z tego, że są chude, one i tak widzą krągłości w lustrze.

Czy inicjatywa magazynów, taka jak Vogue, może mieć pozytywne skutki u młodych dziewcząt?

Jeżeli Vogue decyduje się nawiązywać współpracę z kobietami, które są zdrowe, to my, jako psychiatrzy, jesteśmy szczęśliwi z tego powodu, mówi doktor Jean-Pierre Benoit. Oznacza to bowiem, że choroba nie będzie już służyć modzie.

Ponieważ, aktualnie, sytuacja jest nieco schizofreniczna: z jednej strony, mamy dziewczyny w szpitalach umierające z głodu, z drugiej strony, dziewczyny te są używane przez społeczeństwo, mimo że tak naprawdę są one chore i cierpią.

Z własnego doświadczenia, doktor Jean-Pierre Benoit stwierdza: modelki, które przychodziły do naszej placówki, mówiły, że nawet jeśli ten światek pozwala im zarabiać na życie, to jednakże są one w nim zamknięte, a on stale je ocenia. Ah, przybrałaś na wadze? Nie jesteś już tak piękna jak niegdyś. Musisz schudnąć, bo nic nie zarobisz. Inicjatywa Vogue jest więc dobra i bardziej etyczna.

Komentarze do: Magazyny nie powodują anoreksji, ale się do niej przyczyniają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz