Szukaj

Konopie mogą prowadzić do schizofrenii?

Podziel się
Komentarze0

Badacze z norweskiego uniwersytetu w Bergen odkryli nowy dowód potwierdzający ich teorię, iż konopie powodują czasowy spadek poznawczy u osób niecierpiących na żadne psychotyczne zaburzenia. Takie załamanie poznawcze może jednak na dłuższą metę prowadzić do psychozy.Badanie ukazało się w przeglądzie Frontiers in Psychiatry.

Norwescy badacze odkryli różne wzorce aktywności mózgowej u schizofreników, którzy wcześniej zażywali konopie, w porównaniu do schizofreników, którzy nie mieli kontaktu z tym narkotykiem.

Okazuje się, że ci pierwsi mają większe zdolności poznawcze niż ci drudzy, a tak różnica może oznaczać, że ci pierwsi nie mieli umysłowej predyspozycji do psychozy.

Główna autorka badania, dr Else-Marie Loeberg wyjaśnia: podczas gdy aktywność mózgowa dla obydwu grup była podobna, my w badaniu fMRI odkryliśmy istnienie subtelnych różnic między schizofrenikami używającymi wcześniej konopi i tymi, którzy trzymali się z dala od narkotyku. Różnica ta każe nam wierzyć, że spadek poznawczy prowadzący do schizofrenii jest imitowany przez działanie konopi u ludzi, którzy nie cierpieli na zaburzenia psychotyczne.


W badaniu udział 26 pacjentów, którzy musieli rozwiązywać trudne zadania umysłowe. Jednocześnie byli badani techniką fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny).

Badanie pokazało, że schizofrenicy stosujący wcześniej konopie mieli w dalszym ciągu większe poziomy aktywności mózgowej w momencie rozwiązywania zadań, a także większą liczbę poprawnych odpowiedzi.

Norweskie badanie dochodzi do prostego wniosku, że używanie konopi samo w sobie prowadzi ludzi, którzy wcześniej nie mieli żadnych skłonności do psychoz, prostą drogą w kierunku koszmaru schizofrenii.

Komentarze do: Konopie mogą prowadzić do schizofrenii?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz