Szukaj

Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu objawów depresji u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca

Podziel się
Komentarze0

Utrzymuje się, że około 5 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na niewydolność serca, a co więcej, rocznie diagnozuje się około 500 000 nowych przypadków. Depresja kliniczna to często współwystępująca z nią choroba, dotykająca około 40% pacjentów z niewydolnością serca. Zaś około 75% z nich ma już jej pierwsze objawy. Może być też ona spowodowana gorszymi wynikami kardiologicznymi u pacjentów.Dr James A. Blumenthal z Duke University Medical Center, Durham, N.C razem z kolegami przeprowadzili więc badania, by ocenić wpływ ćwiczeń fizycznych na redukcję symptomów depresji, a także przekonać się, czy zmniejszenie jej objawów wiąże się z poprawą wyników klinicznych.

Opublikowano je 1 sierpnia w magazynie JAMA.

W projekcie uczestniczyło 2 322 pacjentów o stabilnym stanie zdrowia, leczonych z powodu niewydolności serca w 82 ośrodkach klinicznych w USA, Kanadzie i Francji.

Objawy depresji mierzono za pomocą kwestionariusza (Beck Depression Inventory II [(BDI-II]), a wyniki wahały się od 0 do 59; te powyżej 14 uważane są za istotne klinicznie.


Pacjenci zostali zobligowani do wykonywania ćwiczeń aerobikowych (cel - 90min/tydzień przez 1-3 miesięcy ćwiczeń nadzorowanych, zaś następnie około 120 min tygodniowo przez 4-12 miesięcy mieli ćwiczyć w domu) albo do edukacji i postępowania ze zwykłymi wytycznymi lekarskimi.

Mediana BDI-II w momencie przystapienia do badania wynosiła 8, natomiast 28% badanych miało wskaźnik 14 lub większy.

W pierwszym miesiącu dostępne były wyniki wszystkich 2 322 uczestników, w trzecim miesiącu była to liczba 2 019, zaś w 12 miesiącu - już tylko 1 738. Okazało się, że po trzecim miesiącu wskaźnik u osób ćwiczących wynosił 8,95; zaś u tych poddających się normalnej opiece był o 0,76 większy.

Natomiast po 12 miesiącach ta różnica wynosiła 0.68 (8.86 do 9.54).

Także i osoby ze zwiększonym wskaźnikiem BDI-II (powyżej 14) lepiej reagowały na ćwiczenia fizyczne. Choć całkowita redukcja nie była zbyt duża, to pacjenci, którzy bardziej przyłożyli się do ćwiczeń, osiągnęli lepsze wyniki.
 
Naukowcy zaobserwowali również, iż objawy depresyjne podwyższają się, gdy o 20% zwięsza się ryzyko śmierci czy hospitalizacji i to niezaleznie od stosowania leków antydepresyjnych .

Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu objawów depresji u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz