Szukaj

Oglądanie TV i ćwiczenia mogą wpłynąć na jakość nasienia

Podziel się
Komentarze0

Jakość męskiego nasienia w dużym stopniu zależy od poziomów aktywności fizycznej, według badania przeprowadzonego przez Harvard School of Public Health (HSPH). Okazało się, że młodzi zdrowi mężczyźni, którzy prowadzili siedzący styl życia – mierzony godzinami spędzonymi na oglądaniu TV – mieli gorszą jakość spermy niż ci, którzy byli fizycznie aktywni.Główna autorka badania Audrey Gaskins mówi: wiemy niewiele na temat tego, w jaki sposób styl życia może wpłynąć na jakość nasienia i płodność mężczyzn ogólnie.

Identyfikacja dwóch czynników, które można zmienić, a które zdają się mieć naprawdę wielki wpływ na jakość spermy, to wielki przełom.

Badanie ukazało się w British Journal of Sports Medicine.

Audrey Gaskins przeanalizowała jaość spermy 189 mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat, biorących udział w badaniu Rochester Young Men’s Study w 2009 na University of Rochester.


Mężczyzn zapytano także o oglądanie telewizji, problemy zdrowotne mogące wpłynąć na jakość nasienia (dieta, stres, palenie), jak również o aktywność fizyczną.

Okazało się, że uczestnicy, którzy poświęcali TV więcej niż 20h/tyg., mieli o 44% gorszą jakość nasienia niż ci, którzy praktycznie nie oglądali TV.

Mężczyźni, którzy ćwiczyli 15h lub więcej tygodniowo, mieli o 73% lepsze nasienie niż ci, którzy ćwiczyli mniej niż 5h/tyg.

Dr Jorge Chavarro, specjalista odżywiania i epidemiologii na HSPH, mówi: większość wcześniejszych badań nad fizyczną aktywnością a jakością nasienia skupiła się na profesjonalnych maratończykach i kolarzach, których poziom aktywności fizycznej jest daleko większy niż u przeciętnych ludzi. My przebadaliśmy poziom aktywności fizycznej, który bardziej odpowiada mężczyznom z populacji generalnej.

Komentarze do: Oglądanie TV i ćwiczenia mogą wpłynąć na jakość nasienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz