Szukaj

Zbawienne działanie kawy!

Podziel się
Komentarze0

Bardzo dobre wieści dla kobiet obawiających się nawrotu nowotworu piersi! Naukowcy odkryli bowiem, iż kawa może uchronić przez nawrotem raka piersi w przypadku kobiet przyjmujących lek zwany Tamoxifen. Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie Cancer Causes & Control. Opiera się ono na danych pochodzących od 634 Szwedek, u których został wykryty rak piersi.Około połowa z nich zażywała Tamoxifen w ramach terapii antynowotworowej.

Następnie naukowcy monitorowali dzienne spożycie kawy u tych pań oraz zachowania nowotworów i ich ewentualnych nawrotów - średnio co 5 lat.

Badacze z Uniwersytetu w Lund zauważyli, że panie, które piły 2 filiżanki kawy dziennie oraz przyjmowały Tamoxifen, wykazały mniejszą częstotliwość nawrotów nowotworu, w porównaniu do tych, które kawy nie spożywały w ogóle.


Naukowcy wystosowali teorię, iż kawa „uaktywnia” działanie leku i dodatkowo czyni go jeszcze bardziej skutecznym. Jednak dokładna przyczyna takiej reakcji nie jest jeszcze do końca jasna, dlatego niezbędne są dodatkowe badania, które rozwiążą tę tajemnicę.

Od dawna wiadomo, że kawa w rozsądnych ilościach ma pozytywny wpływ na organizm ludzki:

•    Pomaga uczniom dostrzec błędy gramatyczne;

•    Obniża ryzyko depresji u kobiet;

•   Chroni nasz mózg – kawa ma duży wpływ na tworzenie połączeń między komórkami i na powstawanie nowych neuronów w mózgu;

•    Obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty;

•    Chroni przez cukrzycą typu 2 i chorobą Parkinsona

Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z jej piciem, bo przedawkowanie może grozić wieloma negatywnymi skutkami.


Komentarze do: Zbawienne działanie kawy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz