Szukaj

Samobadanie piersi nie zastępuje badania lekarskiego!

Podziel się
Komentarze1

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa dotykająca kobiety - 12 tysięcy zachorowań na rok w Polsce! Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej i zazwyczaj objawia się po latach utajonego wzrostu. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet między 50-tym a 70-tym rokiem życia.


Problem jednak dotyczy wszystkich kobiet, nawet tych po 20-tym roku życia. Pamiętajmy przy tym, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie z wiekiem, dlatego tak ważne są badania zarówno USG, jak i mammografia, które obrazowo pokazują, że w piersiach nie ma dostrzegalnych zmian patologicznych - mówi ginekolog-położnik Krzysztof Bereza z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis w Krakowie.

Wyprzedzić chorobę


Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczególnie ważne jest to w przypadku profilaktyki nowotworów. Mówi dr Krzysztof Bereza: ultrasonograficzne badanie piersi jest wskazane dla kobiet młodych - wynika to głównie z budowy ich piersi. USG obok mammografii to jedyne badanie, które pozwala na wykrycie zmian rakowych w obrębie kobiecych piersi we wczesnych fazach rozwojowych choroby. Bardzo ważne jest to, by każda kobieta do 30-tego roku życia zrobiła sobie USG piersi. Jest to badanie, do którego pacjentka nie musi się przygotowywać i należy je przeprowadzić w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Badanie przy pomocy ultradźwięków jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma przeciwwskazań!


Mammografia, przeznaczona dla kobiet starszych

Badanie pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany w piersiach. Piersi kobiet po 40-tym roku życia zbudowane są w przewadze z tkanki tłuszczowej, a w niej promienie rentgenowskie lepiej ukazują wszelkie zmiany.
Podczas badania mammograficznego zauważa się zmiany, które w okresie dwóch lat mogą się przemienić w wyczuwalnego dotykiem guzka. Guz ten może oznaczać chorobę nowotworową, zatem mammografia to nieoceniony sposób wczesnego wykrywania zmian nowotworowych piersi - komentuje dr Bereza z Scanmed Multimedis.


Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś.

Genetyczne obciążenie

Rak piersi uwarunkowany genetycznie jest wynikiem mutacji genów BRCA1 i BRCA2 oraz innych mutacji rodzinnych. Kobiety, których bliskie krewniaczki chorowały na nowotwór piersi, powinny zdecydować się na szczególną profilaktykę w tym zakresie. Prawdopodobieństwo zachorowania kobiety, której mama lub siostra miała raka piersi przed 40 rokiem życia  wynosi od 25% do 50% - dodaje specjalista z Scanmed Multimedis.

Karm dziecko piersią

Karmienie piersią ma znaczenie ochronne przed rakiem piersi. Fakt ten działa zatem nie tylko na korzyść dziecka, ale i matki. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka piersi jest znacznie mniejsze u kobiet, które karmiły piersią zwłaszcza przed 35 rokiem życia. Doradzam zatem młodym mamom, by karmiły piersią choć przez kilka miesięcy dla zmniejszenia ryzyka zachorowania w przyszłości na raka piersi - komentuje ginekolog-położnik Krzysztof Bereza.

Od 10 stycznia w szpitalu św. Rafała w Krakowie przy ul. Bochanka 12, będzie można zrobić bezpłatnie mammografię. Badanie bezpłatne finansowane ze środków NFZ skierowane jest do kobiet w wieku 50-69. Rejestrować można się od dziś pod numerem 12 370 26 01.

Więcej szczegółów na www.multimedis.pl

Komentarze do: Samobadanie piersi nie zastępuje badania lekarskiego! (1)

kruczek
kruczek 05-12-2016 22:11

nie wolno tego bagatelizować

1

Dla mnie badanie piersi jest bardzo stresujące. Jak sobie pomyślałam o tym, że mam sprawdzić sobie, czy moge piersi są ok, to wyobrażałam sobie same straszne scenariusze. Dlatego mam nadzieje, że takie urządzenia jak Bra... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze