Szukaj

Rak piersi: ultrasonografia skuteczniejsza od mammografii u młodych kobiet

Podziel się
Komentarze1

Dołączone jako dodatek do mammografii, USG piersi może stać się standardem w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi u kobiet poniżej 40 lat. Prowadzone przez Amerykanów prace, opublikowane w przeglądzie American Journal of Rentgenology ujawniły, że USG piersi jest narzędziem do wykrywania raka piersi bardziej skutecznym niż mammografia. Powód? Bardziej zwarte tkanki piersi u młodszych kobiet sprawiają, że odczyt mammografii jest trudniejszy do zinterpretowania.

Aby porównać skuteczności tych dwóch technik, naukowcy z Cancer Center w Seattle i z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadzili wśród kobiet w wieku od 30 do 39 lat badania piersi USG i metodą mammografii.

Na 1208 testów przesiewowych w kierunku raka piersi wykonanych aparatem USG wykryto 22 przypadki raka i 14 przy pomocy mammografii.

Bardziej miarodajne wyniki uzyskano przy pomocy aparatury badania ultrasonograficznego, która jest bardziej skuteczna niż aparat do wykonywania mammografii, ze wskaźnikiem wykrywania do 95,7%, w porównaniu do 60,9% w grupie kobiet poniżej 40 roku życia.

Metoda obrazowanie odgrywa ważną rolę w ocenie guzków piersi, powiedział Constance Lehman, profesor radiologii.

Zważywszy, że większość guzków nie musi być rakotwórcza, naukowiec dodaje, że ultradźwięki i badania mammograficzne pomagają nam odróżnić kobiety, które potrzebują biopsji od tych, które nie mają powodu do niepokoju odnośnie wielkości i zdrowych cech guzków.


USG cennym sojusznikiem w wykrywaniu raka piersi

Według najnowszych zaleceń francuskich władz zdrowotnych Haute Autorité de Santé (HAS), kluczowym badaniem przesiewowym w wykrywaniu raka piersi pozostaje we Francji badanie mammograficzne.

Lekarze zalecają wykonanie dodatkowego badania USG w przypadku wątpliwości co do obrazu mammograficznego lub niepełnej informacji. Badanie ultrasonograficzne zalecane jest również w przypadku gęstej tkanki piersi, bardzo charakterystycznej u młodych kobiet, lub w przypadku zastępczej terapii hormonalnej (HTZ) po okresie menopauzy.

Przypomnijmy, że od 2004 r., co dwa lata kobiety w wieku od 50 do 74 lat są zapraszane do korzystania z badań mammograficznych. Badania przesiewowe mogą rozpocząć wcześniej, jeśli dotyczy ich wysokie ryzyko raka, zwłaszcza gdy w rodzinie rozpoznawano przypadki zachorowań na raka piersi.

Zalety i wady ultradźwięków

Dwie wady wykluczają stosowanie ultradźwięków jako pierwszej linii badań przesiewowych w kierunku raka piersi.

Z jednej strony, w przeciwieństwie do USG, guzki występujące na obrazie mammograficznym, który dokładnie opisuje kryteria złośliwości, ułatwiają podjęcie dalszego leczenia.

Z drugiej strony, mikrozwapnienia mogą mieć łagodny charakter, jednak we wczesnym stadium raka i w nieco późniejszym, nie są wcale wykrywane przez ultradźwięki.

Główne ograniczenia badania mammograficznego to sytuacja, w której tkanka piersi jest zwarta, co może maskować obecność zmian w mammografii. Zmiany te ujawniane są dopiero w badaniu ultradźwiękami.

Ponadto USG można określić charakter płynny lub stały zmian wykrytych w mammografii, co jest cenionym narzędziem służącym do odróżniania łagodnych lub złośliwych zmian patologicznych.

Komentarze do: Rak piersi: ultrasonografia skuteczniejsza od mammografii u młodych kobiet (1)

Zyta89
Zyta89 24-06-2019 14:02

badanie piersi w domu

1

Ja profilaktycznie zawsze w ten sam dzień cyklu badam swoje piersi za pomocą femiglove- rękawica która zwiększa czucie w dłoni. Mam ja już ją kilka lat i dzięki niej wykryłam sobie niegroźną zmianę w piersi. A kupiłam ją... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze