Szukaj

Nowa terapia na raka piersi dającego przerzuty do mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z JCCC (Jonsson Comprehensive Cancer Center, University of California, Los Angeles) opracowali nową terapię pozwalającą walczyć z rakiem piersi dającym przerzuty do mózgu. Badacze pracowali na myszach, laboratoryjnych modelach choroby. Kombinacja terapii komórkowej i terapii genetycznej została opisana w Clinical Cancer Research. Badaniem kierowała prof. Carol Kruse.Rak piersi to najpowszechniejszy nowotwór u kobiet. Metastazy, czyli przerzuty, to główna przyczyna pogorszenia zdrowia oraz zgonu.

Kontrola przerzutów jest trudna z wielu powodów. Bariera krew-mózg nie pozwala wielu lekom antynowotworowym na dotarcie do stref mózgu dotkniętych metastazami.

Metastazy też mają tendencję do zajmowania wielu regionów mózgu jednocześnie, a to sprawia, że stosowanie radioterapii jest prawdziwym wyzwaniem.

Terapia komórkowa to typ immunoterapii, która posługuje się komórkami T (komórki odpornościowe), ukierunkowanymi w laboratorium na zabijanie komórek raka piersi. Komórki T wstrzykuje się do części mózgu, w której pojawił się przerzut.


Badacze wykazali, że komórki T rozpoznają i bezpośrednio zabijają komórki nowotworowe.

W terapii genetycznej komórki raka – zmodyfikowane genetycznie - są zabijane przy pomocy leku 5-FC (5-flurocytozyna). Aby wprowadzić gen do komórek nowotworowych, badacze posługują się wirusem, który może do nich przenikać.

W omawianym badaniu, po zainfekowaniu komórek raka wirusem, naukowcy podali pacjentom nietoksyczny 5-FC. Zainfekowane komórki obróciły nietoksyczny lek w toksyczną molekułę, która je zabiła.

Metodę tę opracował w swoim laboratorium dr Noriyuki Kasahara.

Te dwie techniki także oddzielnie wykazują skuteczność w mysich modelach choroby, ale największy sukces odniesiono, kiedy je zastosowano w kombinacji.

Dr Kruse mówi: - Pacjenci z metastazami raka w mózgu mają bardzo złe prognozy, ponieważ leki chemioterapeutyczne mają ograniczony dostęp do tego organu. My właśnie znaleźliśmy na to sposób.
 
Obecne prace były wspierane przez U.S. Army Research Materiel Command, The California Breast Cancer Research Program, The National Center for Advancing Translational Sciences of the National Institutes of Health, The UCLA Clinical Translational Science Institute, Joan S. Holmes Memorial Research Fund, Joan S. Holmes Memorial Postdoctoral Fellowship i Tocagen, Inc.

Komentarze do: Nowa terapia na raka piersi dającego przerzuty do mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz