Szukaj

Kobiety które przeżyły raka są znacznie bardziej narażone na jego nawrót w wieku późniejszym

Podziel się
Komentarze0

Jak ostrzegają lekarze, kobiety leczone na raka piersi radiacją klatki piersiowej, są narażone na znacznie większe ryzyko rozwoju raka piersi w późniejszym wieku niż wcześniej sądzono!Nawet małe dawki promieni radioaktywnych zwiększają ryzyko przetrwania raka występującego w okresie dziecięcym - naukowcy odkryli coś, co dotąd było nieznane. Oznacza to, że znacznie więcej kobiet powinno być dokładnie badanych pod kątem wystąpienia raka piersi przed 25 rokiem życia.

- Odkryliśmy, że w przybliżeniu 30% kobiet w dzieciństwie cierpiących na raka piersi, około 50 roku życia jest leczonych radiacją na ziarnicę złośliwą - powiedziała przewodząca badaniu Chaya Moskowitz, naukowiec w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

To znacznie więcej niż 4% ogólnej populacji i jest porównywalne do ilości kobiet, u których wystąpiła mutacja w genach BRCA, zwiększających ryzyko wystąpienia raka. Pośród kobiet, które były poddawane radiacji klatki piersiowej w dzieciństwie (niezależnie od typu raka), u 24% z nich około 50 roku życia wykryto raka piersi.


Wyniki badania zostały zaprezentowane w poniedziałek na konferencji American Society of Clinical Oncology w Chicago.


Leczenie radiacyjne uratowało życie niezliczonej liczbie dzieci cierpiących na chłoniaka, guzy łagodne, białaczkę oraz inne typy raka, jednak mogło to uszkodzić zdrowe komórki DNA, a także przyczynić się do wystąpienia raka kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat później. 

Dzieci leczone dzisiaj poddawane są znacznie niższym dawkom promieniowania, w dodatku ukierunkowanego na jak najmniejsze partie ciała. Zupełnie inaczej wyglądało to w latach 1970 - 1986, kiedy to kobiety biorące udział w badaniu były małymi dziewczynkami.

Dzisiejsze wytyczne przekonują kobiety do regularnej mammografii oraz skanów MRI już w wieku 25 lat dla kobiet, które były poddawane radioterapii łącznie 20 Grejów - jednostka dawki pochłoniętej w układzie SI. Około 50 000 kobiet w Stanach Zjednoczonych znajduje się w tej kategorii.

Najnowsze badania wykazały, że zwiększone ryzyko występuje nawet u kobiet, które zostały poddane dawce około 10 -19 Grejów, gdy były dziećmi.

- To oznacza kolejnych 7 000 - 9 000 kobiet, które także powinny poddawać się regularnym badaniom - powiedziała dr Paula Ryan, specjalistka od raka piersi w Fox Chase Cancer Center w Filadelfii, która nie brała udziału w badaniu.

- Najważniejszą kwestią jest fakt, że pokonały raka - mogły umrzeć już jako dzieci, jednak teraz powinny być znacznie bardziej ostrożne i powinny regularnie badać się, by wyłapać raka już w najwcześniejszym stadium, kiedy można go jeszcze leczyć - powiedziała Ryan - Należą bowiem do grupy, która jest znacznie bardziej podatna na wystąpienie raka.

Komentarze do: Kobiety które przeżyły raka są znacznie bardziej narażone na jego nawrót w wieku późniejszym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz