Szukaj

Jak leczyć nadżerkę?

Podziel się
Komentarze1

Nadżerka to powszechny problem kobiet w różnym wieku. Najczęściej borykają się z nią panie w okresie rozrodczym (25-35 lat), jednak  nierzadko pojawia się u młodych niewspółżyjących jeszcze dziewcząt. Nieleczona może być przyczyną raka szyjki macicy. Jak więc leczyć nadżerkę?

Jak leczyć nadżerkę?

Przyczyny nadżerki

Przyczyny nadżerki to nieodpowiednia higiena miejsc intymnych, stany zapalne pochwy czy uszkodzenia mechaniczne. W przypadku młodych dziewcząt przyczyną mogą być zmiany hormonalne lub uwarunkowania genetyczne. Ryzyko pojawienia się nadżerki zwiększa wczesne rozpoczęcie współżycia i posiadanie wielu partnerów seksualnych.

Leczenie nadżerki

Leczenie powinno się rozpocząć od prawidłowego zdiagnozowania rodzaju nadżerki. Może to zrobić tylko lekarz, który na podstawie badań zdecyduje o kolejnych krokach w leczeniu. W niektórych przypadkach leczenie nie jest konieczne. Trzeba pamiętać, że tylko lekarz może wydać taką decyzję.

Nie obejmuje się leczeniem nadżerek, które nie są wynikiem stanów zapalnych pochwy, a zmiany przez nią wywołane są niewielkie. Tak się dzieje w przypadku młodych dziewcząt lub kobiet, które nie rodziły i nie mają infekcji dróg rodnych. W takich sytuacjach nadżerka znika samoistnie. Gdy nie podejmie się leczenia, należy  kontrolować  jej stan i ewentualne zmiany.

Farmakologiczne leczenie nadżerki

W trudniejszych przypadkach (występowanie zapalenia) leczenie jest nieuniknione. W pierwszej kolejności likwiduje się przyczynę nadżerki, czyli stan zapalny. Konieczna jest kuracja farmakologiczna w postaci leków przeciwzapalnych i globulek dopochwowych.

Kriokoagulacja

Jest to metoda leczenia, w której nadżerka zostaje zamrożona. Jest to łatwy i niewymagający dużej ilości czasu zabieg. Trwa ok. 10- 15 minut i dzięki niej unika się wycinania chorej tkanki. Powstała martwicę organizm usuwa, chroniąc tym samym zdrowy obszar szyjki macicy.

Zabieg wykonuje się w jak najkrótszym czasie po zakończeniu miesiączki. Dzięki temu jest czas na regeneracją organu do następnego krwawienia. W leczeniu tą metodą wykorzystuje się podtlenek azotu, ciekły azot i dwutlenek węgla. Czas gojenia się rany to 6-7 tygodni. W tym okresie kobieta nie może współżyć.

Koagulacja chemiczna

Stosowana w przypadku niewielkich nadżerek. Polega na nakładaniu na chorą tkankę specjalnych preparatów, które mają ją zniszczyć. Podobnie jak kriokoagulacja nie zostawia blizn i jest bezbolesna. Charakteryzuje się jednak niską skutecznością i wymaga powtarzania.

Elektrokoagulacja

Inaczej wypalanie. Jest to metoda najczęściej stosowana, lecz najbardziej kontrowersyjna. Jest metoda bardzo skuteczną, ale może uszkodzić szyjkę macicy i zostawić blizny. Nieprawidłowo przeprowadzona może doprowadzić do problemów przy zajściu w ciążę lub przy późniejszym porodzie.

Nie stosuje się go u dziewcząt i kobiet, które planują potomstwo. Metoda ta jest wykorzystywana w przypadkach, kiedy nadżerka powoduje duże zmiany i jest niebezpieczna. Okres gojenia to od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Przez ten okres kobieta powinna unikać stosunków seksualnych i wysiłku fizycznego.

Regularne wizyty u lekarza ginekologa oraz wykonywanie cytologii pomoże nam w wykryciu nadżerki, która często nie informuje o swoim istnieniu. Nie powoduje bólu ani żadnej innej dolegliwości.

A. Jaczun

Komentarze do: Jak leczyć nadżerkę? (1)

Bella82
Bella82 04-08-2014 16:59

Wymrożenie nadżerki

1

Nie byłam jeszcze w ciąży dlatego lekarz polecił mi wymrozić nadżerkę, była ona siedliskiem bakterii i powodowała u mnie nawracające stany zapalne. Po zabiegu przez tydzień zakładałam [reklama], następnie przez kolejny t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze