Szukaj

Avastin spowalnia rozwój zaawansowanego raka jajnika

Podziel się
Komentarze0

W przypadku kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika, lek Avastin dodaje około 4 miesięcy do czasu, który jest potrzebny nowotworowi do rozwoju, a więc do pogorszenia stanu pacjentki, stwierdza nowe badanie. Pacjentki leczone Avastinem w połączeniu z chemioterapią miały przed sobą około 14 miesięcy, zanim ich zaawansowany rak jajnika się pogorszył w porównaniu do 10 miesięcy dla kobiet z badania, które były leczone chemioterapią oraz placebo.Wczesna analiza rezultatów tej próby została zaprezentowana w czerwcu w 2010 roku, na spotkaniu American Society of Clinical Oncology; z kolei, kompletny raport pojawił się kilka dni temu w New England Journal of Medicine

Była to trzecia próba kliniczna, która wykazała, że dodanie Avastinu do standardowej chemioterpii wydłuża czas, w jakim postępuje rak jajnika, mówi pani doktor Carol Aghajanian, przełożona jednostki onkologii i ginekologii w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w New York City.

Jest to dobra wiadomość dla kobiet z rakiem jajnika, mówi doktor Carol Aghajanian, która nie wzięła udziału w tym badaniu.

Aczkolwiek, kobiety leczone Avastinem nie żyły dłużej niż inne kobiety z badania, dodaje jeszcze raport.

Komisja Europejska zatwierdziła Avastin jako leczenie raka jajnika, jeszcze w grudniu, ale nie jest jasne, czy lek ten zostanie zatwierdzony do leczenia tego typu nowotworu w Stanach Zjednoczonych, dodaje jeszcze pani doktor Carol Aghajanian. Amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration) ma zamiar przyjrzeć się danym.

Lek ten jest produkowany przez firmę farmaceutyczną Genetech i wskazany jest do hamowania rozwoju naczyń krwionośnych, które odżywiają nowotwór. Avastin jest aktualnie zatwierdzony w leczeniu niektórych typów nowotworów jelita grubego, płuc, nerek oraz mózgu, aczkolwiek ostatnio Food and Drug Administration zakazała stosowania tego leku w przypadku raka piersi.


Zapobieganie postępowaniu nowotworu

Nowy raport jest oparty na 1 873 kobietach chorujących na raka jajnika, które zostały przypadkowo podzielone na trzy grupy. Jedna była leczona chemioterapią z placebo; druga otrzymywała Avastin (generyczna nazwa bevacizumab) wraz z chemioterapią na początku leczenia, a następnie jedynie chemioterapię, aż do końca terapii; trzecia grupa otrzymywała Avastin z chemioterapią przez całą długość terapii.


Pacjentki nie wiedziały, pod którą terapię podlegają; tak samo jak i lekarze, którzy je leczyli. Badacze zmierzyli we krwi pacjentek poziom markera nazwanego CA-125, aby określić, czy rak postępował.

Marker CA-125 jest bardzo wczesnym markerem pogarszania się nowotworu,
wyjaśnia pani doktor Carol Aghajanian.
Poziomy CA-125 zaczynają rosnąć zanim widoczny jest rosnący rak w badaniu CT.

Lekarze użyli bardzo konserwatywnej metody pomiarowej, a więc możemy być pewni, że jest to znaczące badanie, dodaje jeszcze doktor Carol Aghajanian.

Czy Avastin może wydłużyć życie pacjentek, to podstępne pytanie, na które nie możemy odpowiedzieć biorąc pod uwagę rezultaty tego badania. Pod koniec próby, na przykład, pacjentkom powiedziano, a także lekarzom, czy były one leczone placebo czy Avastinem; i zupełnie możliwe było, że te pacjentki, które wcześniej zażywały placebo, następnie dostały Avastin.

Takie zamieszanie w leczeniu może spowodować, iż później ciężko jest określić, czy pacjentki, które otrzymywały lek w czasie próby, żyły dłużej.

Avastin i rak piersi

Istnieją duże różnice między badaniami nad Avastinem jako lekiem przeciwko rakowi piersi a badaniami nad jego użyciem w przypadku raka jajnika, dodaje pani doktor Carol Aghajanian.

W listopadzie 2011 roku, amerykańska agencja FDA odwołała zatwierdzenie dla tego leku w przypadku raka piersi, ponieważ badania wykazały, że pacjentki leczone tym lekiem nie żyły dłużej, a dodatkowo musiały stawiać czoła poważnym zagrożeniom, typu niewielkie dziury rozwijające się jelitach.

Nie zauważono znaczącej korzyści w badaniach nad rakiem piersi, stwierdza specjalistka z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center.

Natomiast, trzy badania nad lekiem w przypadku raka jajnika wykazały znaczące korzyści. Bezpieczeństwo Avastinu w tych badaniach zostało określone jako pewne. Odkryto również, że pacjentki, które zażywały lek, donosiły o takiej samej jakości życia jak w przypadku pacjentek zażywających placebo.

Komentarze do: Avastin spowalnia rozwój zaawansowanego raka jajnika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz