Szukaj

Suchy kaszel u dziecka

Suchy kaszel u dziecka może spędzać sen z powiek nie tylko maluchowi, ale także troszczącym się rodzicom. Warto wiedzieć jak sobie poradzić, gdy u naszego dziecka pojawi się suchy kaszel. Suchy kaszel u dziecka jest dolegliwością dość męczącą, gdyż maluch odczuwa wtedy nieprzyjemne drapanie w gardle i ciężej mu się oddycha.

Suchy kaszel u dziecka

Kaszel jest odruchem, który wbrew pozorom jest korzystny, bo w ten sposób możemy oczyścić drogi oddechowe i pozbyć się zalegającej wydzieliny. Suchy kaszel u dziecka może być objawem zbliżającego się przeziębienia, dlatego warto zacząć działać od razu, gdy tylko uda się zaobserwować początki pokasływania. Jak jednak rozpoznać, że malca męczy suchy kaszel? Suchy kaszel u dziecka zazwyczaj występuje w pierwszej fazie choroby.

Jak rozpoznać suchy kaszel u dziecka

Wyleczenie kaszlu u dziecka to dla rodziców bardzo ważna sprawa, jednak w jaki sposób rozpoznać, jaki rodzaj kaszlu męczy naszą pociechę? Jest to istotne, gdyż inaczej podchodzi się do kaszlu suchego, a inaczej do mokrego. Należy pamiętać, że przy kaszlu suchym dziecko odczuwa drapanie w gardle, a tego typu symptom pojawia się zazwyczaj na początku choroby. Niejednokrotnie można również zauważyć, że podczas kaszlu suchego dziecko może skarżyć się na ból brzucha, który jest spowodowany nadmiernym wysiłkiem organizmu w czasie odkrztuszania. Dodatkowym objawem wskazującym, że dziecko cierpi na kaszel suchy jest towarzyszący mu ból gardła.

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Jeśli wszystkie dodatkowe dolegliwości świadczą o tym, że dziecko ma suchy kaszel, warto zastanowić się zatem jakie są jego przyczyny. Suchy kaszel u dziecka nie jest chorobą, ale jedynie jej objawem. Zatem aby dobrze wyleczyć suchy kaszel u dziecka, najpierw trzeba znaleźć jego przyczynę.

  • Najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u dziecka jest przeziębienie. Podczas przeziębienia dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego, a następnie podrażnienia gardła, czego efektem jest wystąpienie suchego kaszlu.
  • Infekcje wirusowe - podczas infekcji wirusowych bardzo często można zaobserwować, że nie tylko dziecko męczy się z kaszlem, ale również cała rodzina.
  • Zapalenie oskrzeli - jak wiadomo oskrzela są częścią dróg oddechowych, bardzo często zdarza się, że jednym z objawów zapalenia oskrzeli może być kaszel.

Jak radzić sobie z suchym kaszlem u dziecka

Syrop na suchy kaszel

Syrop jest najbardziej powszechną metodą leczenia kaszlu zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, gdyż jest wygodną formę leku. Mogą go stosować nawet kilkumiesięczne niemowlęta - oczywiście jeżeli na opakowaniu jest zamieszczona taka informacja. Syrop można podawać dziecku, wykorzystując do tego specjalną strzykawkę, która zazwyczaj jest dołączona do leku, lub na płaskiej łyżeczce. Jednak tą drugą metodę podawania syropu należy stosować u dzieci dopiero po ukończeniu przez nie piątego miesiąca życia.

Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka

Nie każdy chce leczyć kaszel u dziecka środkami z apteki i woli postawić na sprawdzone domowe sposoby. Najczęstsza i najchętniej wykorzystywana jest inhalacja. U najmłodszych do tego zabiegu przyda się specjalny inhalator. Kiedy dziecko dopada kaszel, wystarczy kupić w aptece specjalną sól fizjologiczną, która jest sprzedawana w ampułkach, a następnie wlać ją do dozownika w inhalatorze. Dziecko w czasie inhalacji oddycha przez specjalny ustnik.

Kolejnym sposobem wykorzystywanym od wieków jest miód. Jest on znany ze swoich zdrowotnych właściwości, nic więc dziwnego, że zaczęto go stosować również jako element wspomagający leczenie kaszlu. Miód ma właściwości bakteriobójcze, a także wzmacniające organizm. Potrafi również skutecznie zmniejszyć intensywność kaszlu i sprawić, że dziecko spokojnie prześpi całą noc. Warto jednak wiedzieć, że miód można podawać dopiero po skończeniu pierwszego roku życia.

Gdy dziecko męczy kaszel, warto regularnie nawilżać powietrze, zwłaszcza w pokoju, w którym najczęściej przebywa malec, aby nie dopuścić do wysychania u niego śluzówki. Aby sprawdzić wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu, warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenie z taką funkcją. Nawilżacz najlepiej ustawić na środku pokoju, aby zasięgiem objął całe pomieszczenie. Warto również przykręcić grzejniki, aby temperatura w pokoju nie była zbyt wysoka.

Wizyta u lekarza

Zdarza się, że mimo otaczania dziecka największą opieką i podawaniu mu odpowiednich lekarstw, mających złagodzić objawy kaszlu, dolegliwości nie ustępują. Warto udać się wtedy do lekarza, który obejrzy pociechę i ustali specjalny plan leczenia. Należy pamiętać, że kaszel to jedynie objaw choroby, która nie leczona może prowadzić do powikłań. Zanim więc postanowimy leczyć malca domowymi sposobami i przypadkowo wybranymi w aptece lekarstwami, zasięgnijmy porady pediatry.

Autor: Justyna Lipka

Komentarze do: Suchy kaszel u dziecka (1)

JoannaK1
JoannaK1 24-04-2016 11:59

Ziołowy syrop na suchy kaszel u dziecka

1

Na suchy kaszel najlepsze są leki ziołowe. Mojemu dziecku w takim przypadku ale też i na mokry kaszel podaje syrop, który ma uniwersalne działanie na każdy rodzaj kaszlu. W składzie ma prawoślaz, wyciąg z bluszczu i miód... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze