Szukaj

Żywienie powinno być ściśle monitorowane po operacjach bariatrycznych

Pacjenci, którzy mieli operacje bariatryczne powinni spożywać suplementy diety i zwracać większą uwagę na ich poziom, sugerują badania z Uniwersytetu w Texasie (UT Sothwestern Medical Center).

Badanie, opublikowane w „Journal of Investigative Medicine”, śledziło grupę pacjentów po operacji bariatrycznej i okazało się, że pomimo poradnictwa żywieniowego w okresie trzech miesięcy, większość nadal nie spełniała wymaganych poziomów dziennego zapotrzebowania ważnych składników odżywczych, takich jak wapno, białka czy witamina D.

„Nasze badania wyraźnie pokazują, że istnieją problemy z odżywianiem u pacjentów po operacjach żołądka. Mogą potrzebować nie tylko doradztwa, ale też stałej oceny. Osoby z nadwagą powinny mieć na uwadze ryzyko związane z chirurgią bariatryczną i odpowiednim żywieniem”, powiedział Dr Abhimanyu Garg, dyrektor Wydziału Żywienia i Chorób Metabolicznych w UT Southwestern i główny autor badania. W UT Southwestern, pacjenci są monitorowani, aby ustrzec ich przed problemami żywieniowymi w opiece pooperacyjnej.

Według Amerykańskiego Towarzystwa metabolicznego i chirurgii bariatrycznej, około 150.000 do 160.000 procedur bariatrycznych wykonuje się rocznie w USA. To niewielki spadek z rekordowego poziomu 220.000 operacji w 2009 r., ale nadal się więcej niż 103.200 (rok 2003). Operacja, która zazwyczaj kosztuje 11.500 dolarów do 26.000 dolarów, może lub nie może być objęta ubezpieczeniem.

Badania wykazały, że wielu pacjentów jest narażonych na niedobór żywieniowy pooperacyjny pomimo suplementacji i odpowiednich porad żywieniowych. Podczas operacji żołądka zostaje wprowadzania regulowana opaska wokół górnej części żołądka, aby utworzyć małą torebkę żołądka. Ponieważ torebki żołądka są mniejsze, pacjenci jedzą mniej i często brakuje im ważnych składników odżywczych. Chociaż były pewne ulepszenia w żywieniu w okresie testowym, grupa 23 uczestników badania miała nadal braki żywieniowe. Co najmniej 86% nie spełniało zalecanych wymagań wapnia i witaminy D.
W celu utrzymania zdrowego ciała po operacji bariatrycznej, dr Garg oferuje takie rady:

  • Spożywać więcej pokarmów bogatych w białko, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu, również zwiększyć spożycie witamin i składników mineralnych.
  • Dołączyć tłuste ryby do diety, aby zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-3.
  • Spożywać więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i orzechów, aby zwiększyć spożycie błonnika pokarmowego.
  • Ograniczyć przetworzoną żywność w celu zmniejszenia spożycia sodu.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Żywienie powinno być ściśle monitorowane po operacjach bariatrycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz