Szukaj

Zwalczyć ślepotę olejem roślinnym

Naukowcy z Research Center on Aging at the Health and Social Services Centre — University Institute of Geriatrics of Sherbrooke prowadzą prace nad skutecznymi metodami chronienia komórek RPE (ang. Retinal pigment epithelium) oka.Dysfunkcje komórek RPE stwierdza się w retinopatii oraz w zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem. Choroby te są wiodącą przyczyną ślepoty u starszych ludzi w krajach rozwiniętych.

Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie opublikowano w Canadian Journal of Physiology and Pharmacology.

Naukowcy sugerują w nich, że inkubowanie komórek siatkówki w oleju roślinnym wywołuje biochemiczne i biofizyczne zmiany w komórkowej membranie, które mogą mieć korzystne działanie w spowalnianiu – a nawet w zapobieganiu retinopatii.

Prof. A. Khalil, główny autor omawianych prac, wyjaśnia: - Płynność membrany, która odnosi się do lepkości lipidu dwuwarstwowej błony komórkowej, jest markerem funkcji komórki. Spadek płynności błony może wpływać na rotację i dyfuzję protein oraz innych biomolekuł w membranie, wpływając tym samym na funkcje tych molekuł.


Profesor dorzuca, iż wzrost płynności membrany komórkowej oznacza bardziej elastyczną błonę oraz łatwiejszą transmisję światła w oku.

W przeprowadzonym eksperymencie okazało się, że roślinne kwasy tłuszczowe przenikają do komórki siatkówki i zwiększają płynność membrany.

Oznacza to, że dieta uboga w nienasycone tłuszcze trans, a bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 oraz w olej z oliwek, może redukować ryzyko zachorowania na retinopatię i na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.

Dodatkowo, jak sugeruje prof. Khalil na podstawie tych wyników, krople do oczu, które w tym momencie zawierają neutralny olej, można zaprojektować na nowo, używając tym razem oleju, który posiada cenne biologiczne właściwości dla zdrowia oczu. Takie leki mogłyby służyć jako prewencja chorób siatkówki oka.

Komentarze do: Zwalczyć ślepotę olejem roślinnym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz