Szukaj

Znaczenie witaminy K dla osób starszych

Znaczenie witaminy K dla starszych nie podlega już wątpliwości, stwierdzają eksperci. Albowiem, witamina K odgrywa kluczową rolę dla prawidłowych funkcji neuronalnych, a także przyczynia się do utrzymania zdolności poznawczych w starszym wieku na dobrym poziomie, jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu University of Montreal, w Kanadzie.Jak się bowiem okazało w doświadczeniach przeprowadzonych na szczurach laboratoryjnych w wieku 20 miesięcy – co odpowiada około 80 wiosnom u człowieka – te gryzonie, które były na diecie ubogiej w witaminę K, miały również więcej trudności z zadaniami na uczenie się i na pamięć.

U gryzoni w wieku 6 miesięcy i 12 miesięcy, dieta uboższa w witaminę K nie miała wpływu na wykonywanie tego typu zadań, a to każe nam wierzyć, że witamina K odgrywa znacznie większą rolę w utrzymaniu zdolności poznawczych w wieku zaawansowanym, jak wyjaśnia jeden z autorów tego badania, Guylaine Ferland.


Natomiast, w badaniach nad ludźmi naukowcy zaobserwowali, że pacjenci, którzy są w początkowych stadiach choroby Alzheimera, mają dwa razy niższą dawkę witaminę K w organizmie niż osoby w podobnym  wieku, cieszące się  dobrym zdrowiem.

Chociaż obecny stan wiedzy nie pozwala stwierdzić z całą odpowiedzielnością, czy to właśnie ta choroba przycznia się do obniżania poziomu witaminy K w organizmie, czy też może właśnie niskie spożycie tej witaminy jest czynnikiem ryzyka zachorowania na Alzheimera, to aktualne dane wskazują, że ta właśnie grupa pacjentów spożywała znacznie mniej zielonych warzyw, w porównaniu do grupy kontrolnej.

A przypomnijmy jeszcze, że to właśnie zielone warzywa są bardzo bogate w witaminę K: im warzywa są ciemniejsze, tym więcej witaminy K zawierają. Oprócz tego, witaminę K znaleźć możemy w produktach takich jak: olej rzepakowy, olej sojowy i oliwa, niektóre orzechy (pistacjowe, na przykład), a także rośliny strączkowe (soja, soczewica, fasola mung).

Komentarze do: Znaczenie witaminy K dla osób starszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz