Szukaj

Zdrowie piersi związane ze spożyciem masła orzechowego

Badanie opublikowane w Breast Cancer Research and Treatment pokazuje, że jedzenie masła orzechowego i orzechów w wieku szkolnym może poprawić zdrowie piersi w wieku dorosłym. Prace przeprowadził dr Graham Colditz z Washington University School of Medicine.Jego analizy udowodniły, że dziewczęta, które w wieku 9 – 15 lat jadły orzechy i masło orzechowe 2 razy w tygodniu, były o 39% mniej zagrożone łagodną chorobą piersi w wieku 30 lat niż dziewczęta, które nie spożywały tych produktów.

Łagodna choroba piersi oznacza guzki albo czułe punkty, które mogą być zwłóknieniem tkanki albo cystami, a także hiperplazję. Łagodna choroba piersi nie jest nowotworowa, choć zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi w życiu późniejszym.

W swoim badaniu dr Colditz przyjrzał się danym na temat ponad 9 000 amerykańskich dziewcząt z badania The Growing Up Today Study w latach 1996 – 2001. Projekt ten przyglądał się diecie dziewcząt w wieku szkolnym.


Poza tym przyjrzano się danym na temat tych dziewcząt z lat 2005 – 2010, kiedy miały od 18 do 30 lat.

Kiedy porównano oba zestawy informacji, przekonano się, że uczestniczki, które jadły orzechy i masło orzechowe 2 razy w tygodniu, były o 39% mniej zagrożone łagodną chorobą piersi w wieku 30 lat niż ich rówieśniczki, które nie spożywały tych produktów.

Stwierdzono też, że produkty takie jak soja, kukurydza, fasola i soczewica również mogą być powiązane z redukcją ryzyka zachorowania na łagodną chorobę piersi, ale ponieważ produkty te nie figurowały jakoś znacząco w diecie dziewcząt, wyniki nie są aż tak silne jak dla orzechów i masła orzechowego.

Dr Colditz dodaje: - Dziewczęta z rodzinną historią raka piersi mogą znacząco obniżyć dla siebie ryzyko tej choroby, jeżeli jedzą tego typu produkty oraz oleje roślinne.

Nie jest to pierwsze badanie, które wiąże dietę bogatą w tłuszcze roślinne z mniejszym ryzykiem łagodnej choroby piersi, ale jest pierwszym, które dostarcza danych, porównując informacje dla tych samych uczestniczek z dwóch okresów ich życia.

Komentarze do: Zdrowie piersi związane ze spożyciem masła orzechowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz