Szukaj

Zbyt późne obiady wpływają na obwód talii

Według amerykańskiego badania, zbyt późne jedzenie obiadów może wpływać na obwód talii. Okazuje się, że ludzie obiadujący po 15h mają większe problemy ze zgubieniem wagi albo z utrzymaniem linii niż ci, którzy jedzą wcześniej. Innymi słowy, kiedy decydujemy się na dietę, musimy zwracać uwagę nie tylko na jedzenie samo w sobie, ale także na godzinę, o której je spożywamy.Tak wynika z badania Brigham and Women's Hospital w Bostonie w USA i Uniwersytetu Murcia w Hiszpanii.

Prace ukazały się w International Journal of Obesity.

Aby dojść do zaprezentowanych wniosków, naukowcy obserwowali 420 osób z nadwagą, które uczestniczyły w Hiszpanii w programie dietetycznym, trwającym 20 tygodni.

Uczestników podzielono na 2 grupy: pierwsza mogła jeść obiad przed 15h, druga po 15h. W trakcie tego południowego posiłku ludzie konsumowali 40% dziennej dawki kalorii.

Badając uzyskane rezultaty, naukowcy skonstatowali, że ludzie z drugiej grupy, którzy jedli później, stracili o wiele mniej na wadze niż ludzie z grupy pierwszej.


Co gorsza, uczestnicy z grupy drugiej wykazywali także o wiele mniejszą wrażliwość na insulinę, czyli hormon, który reguluje poziom cukru we krwi. Tym samym, byli też bardziej zagrożeni cukrzycą.

Dr Frank Scheer, główny autor badania, wyjaśnia: nasze rezultaty pokazują, że późny obiad wiąże się z wolniejszą i mniejszą utratą wagi. Okazuje się, że godzina posiłku jest ważnym czynnikiem programów odchudzających. W naszych analizach wykluczyliśmy inne ważne potencjalnie czynniki, takie jak ilość snu czy poziom niektórych hormonów.

Jest to pierwsze badanie na tak szeroką skalę, które ukazuje, że godzina spożywania posiłku może przepowiadać skuteczność odchudzania.

Jak uważa dr Marta Garaulet, współautorka badania, nowe strategie terapeutyczne, które powstaną na bazie tych wyników, powinny brać pod uwagę nie tylko ilość kalorii i dystrybucję mikroskładników odżywczych, ale także godzinę zjadania posiłku.

Komentarze do: Zbyt późne obiady wpływają na obwód talii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz