Szukaj

Warzywa i owoce w diecie są dobre dla nerek

Ostatnie badanie, które zostało opublikowane w Clinical Journal of the American Society of Nephrology, udowadnia, że dieta oparta na roślinach (owocach i warzywach) ma zdecydowanie dobre działanie u ludzi cierpiących na przewlekłą chorobę nerek. Konsumpcja owoców i warzyw pozwala bowiem na zwalczenie kwaśnych złogów w nerkach.Standardowa dieta zachodnia zawiera głównie proteiny zwierzęca i zboża. Z powodu wysokiego pH tych produktów, w naszych ciałach powstają kwaśne złogi, czasami prowadzące do dolegliwości zwanej kwasicą metaboliczną, która może zakończyć się śmiercią.

Powszechne objawy kwasicy obejmują letarg, szybkie oddychanie i oszołomienie.

Przewlekła choroba nerek wiąże się z tym, że organy te nie są w stanie usuwać skutecznie kwasu wraz z moczem, dlatego pacjenci z CKD (ang. chronic kidney disease) często cierpią na kwasicę metaboliczną.

Walka z wysokim poziomem kwasów w ciele obejmuje usunięcie niektórych kwaśnych produktów z diety oraz dodanie zasadowych owoców i warzyw.


Dr Wesson z Texas A&M University College of Medicine, główny autor wspomnianego badania, wyjaśnia: - Dodanie do diety naszych pacjentów zasadowych produktów pokarmowych, czyli owoców i warzyw, sprawiło, że stwierdziliśmy u nich redukcję markerów choroby nerek w moczu.

Warto też wiedzieć, że poza jedzeniem owoców i warzyw, istnieje także kilka chemicznych sztuczek, które możemy wykorzystać do obniżenia pH do bardziej zasadowych poziomów.

Na przykład, można dodać szczyptę proszku do pieczenia do naszego dania w trakcie przygotowywania, co nie powinno w ogóle zmienić jego smaku, ale pbniży ogólną kwasowość posiłku.

Poza tym przegotowywanie jedzenia, czy też każdy inny proces, który usuwa z niego wodę, może wpłynąć na wzrost pH produktów, dlatego lepiej jest jeść owoce i warzywa w stanie surowym.

Innym sposobem jest dodawanie produktów zasadowych do kwaśnego dania, co wytworzy neutralny efekt w ciele. Zresztą, łączenie jedzenia kwaśnego i zasadowego to powszechna praktyka pośród tych, którzy próbują przejść na dietę jeżeli nie bardziej zasadową, to przynajmniej na mniej kwaśną.

Komentarze do: Warzywa i owoce w diecie są dobre dla nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz