Szukaj

Wapń i witamina D pomagają hormonom pomagać kościom

Czy kobiety po menopauzie powinny zażywać wapń i witaminę D dla zdrowia kości? Zalecenia są sprzeczne. Ale teraz, analizy badania Women’s Health Initiative skłaniają się ku zażywaniu tych suplementów, a już na pewno w przypadku kobiet zażywających hormony. Badanie ukazało się w wersji online magazynu Menopause. W edycji papierowej ukaże się w lutym 2014.Pośród blisko 30 000 kobiet w okresie postmenopauzy, 8 000 zażywało suplementy calcium (1 000 mg/dzień) oraz witaminę D (400 mg/dzień). 8 000 innych kobiet brało placebo.

Wszystkie te panie pochodziły z „hormonalnych” grup badania WHI, tzn. część z nich zażywała estrogen i progesteron (wymagane dla kobiet z zachowaną macicą), część tylko estrogen, a część tylko placebo wyglądające jak hormony.

Badania miały na celu przyjrzenie się częstotliwości złamań biodra pośród kobiet zażywających hormony i suplementy, tylko hormony i niezażywających niczego.


Okazuje się, że suplementy i hormony działają synergicznie: kobiety na obu tych terapiach miały o wiele mniej złamań biodra niż pozostałe grupy. Zażywanie samych suplementów nie było znacząco lepsze niż niezażywanie ani suplementów, ani hormonów.

Korzyści z hormonalnej terapii były duże u kobiet, które zażywały ponad 1 200 mg wapnia na dzień. Korzyści te również były duże u pań, które miały największe spożycie witaminy D, ale indywidualne działanie każdego z tych składników nie zostało określone, ponieważ były podawane razem.

Generalnie proporcje złamań biodra obliczono na 11 na 10 000 kobiet na rok pośród tych, które zażywały hormony i suplementy, w porównaniu do 18 pań na 10 000 na rok pośród tych, które zażywały jedynie hormony, oraz 25 na 10 000 na rok pośród zażywających jedynie suplementy, a także 22 pośród tych, które nie przechodziły żadnej terapii.

Autorzy badania podsumowują: - Wyniki te sugerują, że kobiety na hormonalnej terapii postmenopauzalnej powinny także zażywać suplementy wapnia i witaminy D.

Komentarze do: Wapń i witamina D pomagają hormonom pomagać kościom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz