Szukaj

Tłuszcze mają taki sam wpływ na mózg, jak i na serce

Od lat wszyscy wiemy, że jedzenie dużych ilości pożywienia zawierającego nasycone tłuszcze bądź tłuszcze trans, nie ma dobrego wpływu na zdrowie. Jednakże, jak donoszą ostatnie badania, tłuszcze nasycone są odpowiedzialne za pogorszenie ogólnej funkcji poznawczej i pamięci wśród kobiet, zaś tłuszcze jednonienasycone są odpowiedzialne za ich poprawę.Zespół naukowców, pod wodzą Olivii Okereke, dokonał metaanalizy danych na temat niemal 40 tysięcy kobiet w wieku powyżej 45 lat. Skupili się głównie na grupie 6 tys. kobiet, w wieku powyżej 65 lat.

Wzięły one udział w trzech testach sprawdzających czynności poznawcze, oraz podały naukowcom dokładne dane nt. swojej diety i nawyków żywieniowych. Jak odkryliśmy, za "psucie się" pamięci jest nie tyle odpowiedzialna ilość tłuszczu w organizmie, co jego typ, wyjaśnia Olivia Okereke.


Kobiety, które spożywały więcej pokarmu zawierającego tłuszcze nasycone, miały większe problemy z pamięcią w przeciągu tych czterech lat, w porównaniu z tymi, które jadły go mnie. Zaś kobiety, które spożywały mononienasycone tłuszcze, miały lepsze wyniki w testach dotyczących pamięci i funkcji poznawczych.

Okerere dodaje, że dbanie o jakość funkcji poznawczych wśród starszych osób jest bardzo ważne. Nawet drobne zaburzenia w ich działaniu mogą prowadzić do takich chorób jak demencja czy Alzheimer.

Komentarze do: Tłuszcze mają taki sam wpływ na mózg, jak i na serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz