Szukaj

Starożytna brytyjska dieta zbadana przez archeologów i chemików

Zmiana przez naszych przodków z trybu łowiecko-gromadnego na tryb rolniczy jest jednym z najintensywniej badanych aspektów archeologii. Teraz zostało przeprowadzone śledztwo na szeroką skalę brytyjskich danych archeologicznych datowanych od około 4600 r.p.n.e. do 1400 r.n.e. i badano miliony fragmentów kości oraz przeanalizowano ponad 1000 garnków.

Zespół, prowadzony przez profesora Richarda Eversheda z Uniwersytetu w Bristolu, opracował nowe techniki w celu identyfikacji oleju rybnego w garnkach. Co ciekawe wykazano, że w ponad 99% garnków najwcześniejszych rolników brakowało resztek owoców morza.

Inne wskazówki odnośnie dawnej diety znajdują się w ludzkich kościach, zbadanych przez grupę z Cardiff, kierowaną przez dr Jacqui Mulville. Główny autor badań, dr Lucy Cramp powiedziała: - Brak pozostałości lipidowych z żywności morskiej w setkach garnków ma znaczące znaczenie. Dowody z izotopów szkieletowych zapewniają wyraźny obraz, że owoce morza miały niewielkie znaczenie w  dietach neolitycznych rolników.

Wracając do garnków, zespół Bristol wykorzystał technikę specyficznych związków izotopów węgla, by określić rzeczywiste tłuszcze zachowane w garnkach, pokazując, że produkty mleczne zdominowały menu w prawie całej Wielkiej Brytanii i Irlandii, jak tylko przybyły owce i bydło.

Mleko zwierząt była rewolucją w produkcji żywności, po raz pierwszy, ludzie nie musieli zabijać zwierząt, aby otrzymać jedzenie. Jak każdy rolnik wie, dojenie wymaga wysokiego poziomu umiejętności i wiedzy. W związku z tym, członek zespołu, Alison Sheridan z Narodowego Muzeum Szkocji stwierdza: - Stosowanie produktów mlecznych od najwcześniejszego neolitu potwierdza pogląd, że rolnictwo zostało wprowadzone przez doświadczonych imigrantów.

Wyniki pokazują, że wcześni brytyjscy myśliwi polowali na dziczyznę i jedli duże ilości owoców morza, w tym foki i skorupiaki. Wraz z wprowadzeniem zwierząt domowych około 6000 lat temu, szybko zrezygnowali z dzikiej żywności, a rybołówstwo w dużej mierze zostało porzucone, ludzie przyjęli nową dietę opartą na mleczarstwie.

Dr Mulville powiedział: - Choć lubimy myśleć o sobie jako o narodzie jedzącym ryby, dzięki rybie i frytkom, jako naszemu daniu krajowemu, wydaje się, że pierwsi rolnicy brytyjscy woleli wołowinę, baraninę i mleko.

Dlaczego ludzie tak nagle zmienili dietę morską na rolniczą pozostaje tajemnicą. Profesor Evershed powiedział: - Może dlatego, że na niebezpiecznych wodach Północnego Atlantyku połowy były po prostu zbyt trudne i mleczarstwo było jedyną zrównoważoną opcją.

Tłumaczenie: Angelika Masłowska

Komentarze do: Starożytna brytyjska dieta zbadana przez archeologów i chemików

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz