Szukaj

Spray może zahamować apetyt?

Substancje, które występują naturalnie w organizmie zostały sprawdzone w celu wytworzenia poczucia sytości. Znalazły one skuteczne zastosowanie dzięki wprowadzeniu do organizmu jako spray na język, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie. Chemiczny związek zwany peptydem YY jest hormonem jelitowym, który jest wydalany po jedzeniu.

Naukowcy starają się go wykorzystać do reprodukcji, by wywołać uczucie pełności po posiłku i wspomóc przez to odchudzanie. Kilka lat pracy naukowców obejmowało pewne sukcesy w wywołaniu tego efektu poprzez wstrzyknięcie hormonu, ale niestety ta droga bezpośredniego podania peptydu powodowała niedopuszczalne skutki uboczne. Próby zostały wstrzymane z powodu wymiotów. Naukowcy doszli do wniosku, że podanie w ten sposób peptydu powodowało przepełnienie żołądka, w wyniku czego mogła powstawać choroba trzewna (celiakia czyli zespół złego wchłaniania glutenu).

Bezpieczniejszy sposób przyjmowania leku

Badania prowadzone na myszach, gdzie wprowadzano odpowiedni hormon za pomocą sprayu do jamy ustnej,  uznano za bezpieczniejszy sposób aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Siergiej Zolotukhin , profesor nadzwyczajny terapii komórkowej i molekularnej na Uniwersytecie Florida College of Medicine , mówi :" Gdy myszy traktowano roztworem peptydu za pomocą prostej rozpylonej cieczy, po jednym zaciągnięciu się zużywają mniej żywności i zaczynają tracić na wadze. Dr Zolotukhin dodaje: "Skutki są bardzo proste: jeśli umieścisz peptyd YY w sprayu lub gumie i weźmiesz ją na pół godziny przed kolacją , poczujesz się pełny szybciej i zjesz mniej.

Nadzieja dla otyłych

Naukowcy zwracają uwagę, że inne doustne spraye do odchudzania istnieją  już na rynku , ale stwierdzają, że nie są one "wspierane przez nauki medyczne." W wyszukiwarce internetowej można znaleźć liczne ziołowe i homeopatyczne spraye z branży suplementów diety, a niektóre preparaty są dostępne bez recepty w aptekach . Lekarze twierdzą, że należy uważać z kupnem takich specyfików. Wstępne testy sprayu doustnego peptydu w końcu zakończyły się sukcesem, jednak naukowcy wciąż potrzebują czasu, by upewnić się w swoim odkryciu.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Spray może zahamować apetyt?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz