Szukaj

Sokowy post: czy można schudnąć pijąc jedynie soki?

Dzięki swojemu mężowi, Juli Alvarez poświęciła się płynnej diecie. Jestem bardzo świadoma tego, co przepływa przez moje usta, zapewnia. Ale kiedy za bardzo się do czegoś przyczepisz, może dopaść cię lenistwo i możesz zjeść o jedno ciastko za dużo, mówi mieszkanka Nowego Jorku, której mąż jest cukiernikiem. Chciałabym móc powiedzieć, że nigdy nie przybrałam na wadze, ale miałam wzloty i upadki. Aby utrzymać swoją wagę, Juli Alvarez przeszła trzy razy na bardzo intensywny dziesięciodniowy post, oparty jedynie na płynach.Głodówka ta nosi nazwę Master Cleanse i polega na spożywaniu wody, soku z cytryny, organicznego syropu klonowego oraz papryczki chili.

Za każdym razem traciła i przybierała na nowo od 2,5 kg do 5 kg. A ostatnio, ona i inni jej podobni zwrócili się w kierunku nowego konkurenta w dziedzinie „schudnij szybko”: głodówka na soku.

Praktyka ta zdobyła sobie uznanie nawet gwiazd, poczynając na Gwyneth Paltrow, kończąc na Sarah Jessica Parker. Słynny Starbucks wprowadził nawet na swoje półki serie soków, otwierając swoją pierwszą sieć barów sokowych, Evolution Fresh.

Ale ludzie odchudzający się na diecie sokowej, sami dla siebie wyciskają owoce i warzywa, albo kupują komercyjne produkty, takie jak organiczny Love Deep Cleanse albo modny Blue Print Juice Cleanse, który pomógł Juli Alvarez stracić 3 kilo w ciągu sześciu dni.

Jedną z wad takiej diety sokowej jest to, że stale chodzisz do łazienki, mówi Juli Alvarez na temat swojego ostatniego podejścia. Ale masz więcej energii, jeżeli pijesz Blue Print Juice Cleanse niż kiedy pijesz coś takiego jak Master Cleanse.

Pierwszy dzień zawsze jest najłatwiejszy, mówi Juli Alvarez na podstawie swoich własnych doświadczeń. Drugi i trzeci dzień są najtrudniejsze. Jeżeli przetrwasz to, wytrwasz już do końca.

Jedyną rzeczą, jakiej nie lubię w tego typu głodówkach to to, że zaleca się robienie lewatyw z każdym sokiem,
mówi Juli Alvarez. Oczyszczasz cały przewód pokarmowy. Nie tylko tracisz wagę, ale naprawdę się oczyszczasz.

A co na to eksperci?

Jak mówi doktor Madelyn Fernsom, dietetyczka oraz specjalistka od odżywiania, oczyszczanie – albo detoksykacja – całego układu trawiennego jest zupełnie niepotrzebna, aczkolwiek jest to powszechny powód do niepokoju pośród ludzi, którzy chcą stracić na wadze albo dbają o swoje zdrowie.


Normalny, zdrowy układ pokarmowy nie potrzebuje odpoczynku, mówi specjalistka. Włókna pokarmowe same oczyszczają, w sposób naturalny.

Jak stwierdzają z kolei specjaliści z Mayo Clinic, nie ma żadnego naukowego dowodu na to, że dieta sokowa ma faktycznie te wszystkie zalety, o których mówią jej zwolennicy: nie redukuje ryzyka raka, nie wzmacnia układu odpornościowego, nie wspomaga trawnienia, ani też nie sprzyja stałej utracie wagi.

Co więcej, dieta sokowa nie jest łatwa. Peg Rosen, 48-latka, ma bardzo żywe wspomnienia na temat swojej trzydniowej diety sokowej, której się poddała w 2010 roku, w spa. Czułam, że umieram z głodu. I nagle znalazłam się w jadalni jedząc przeróżne przyprawy prosto ze stołu w nadziei, że znajdę coś, co da się przegryźć. Czułam się jak w więzieniu. I zapłaciłam za to! Zjadłam tak wiele, kiedy wróciłam do domu, że prawdopodobnie “zanieczyściłam” się podwójnie.


Z powodu trudności, jakie się wiążą z tą dietą, niektórzy jej zwolennicy widzą ją jako nową konkursową dyscyplinę sportową.

Chciałam przetestować moją silną wolę, mówi Abby Gardner, 36-letnia mieszkanka Nowego Jorku. Więc postanowiłam przejść na dietę sokową. I zrobiłam to dwa razy, bez oszukiwania. Dało mi to dziwne poczucie spełnienia.

Specjaliści z Mayo Clinic przestrzegają, biorąc jeszcze pod uwagę mieszane rezultaty głodówki, iż zastępowanie sokiem posiłków może powodować zmęczenie w ciągu kilku dni, ponieważ nie dostarczamy ciału niezbędnych protein.

Stała dieta sokowa może również spowodować zanikania masy mięśniowej, jak również rzednięcie włosów oraz osłabienia paznokci. Bardzo nieprzyjemne skutki i stojące w opozycji do tego, co starają się osiągnąć głodujący, którzy podejmują głodówkę w pościgu za pięknem ciała.

Co więcej, sokowa dieta może również spowodować słynny już i wielce niepożądany efekt jo-jo. Szybka utrata wagi ma do siebie to, że zgubione kilogramy bardzo szybko wracają, mówi doktor Madelyn Fernsom. Jeżeli pozostajesz na diecie poniżej 1000 kalorii dziennie, niezależnie od tego, czy pijesz soki czy jesz solidne posiłki, stracisz wagę w tych samych proporcjach. Nie ma więc sensu katować się tylko sokami.

Ale to nie koniec złych wieści dla pijących soki.

Nikt nie je wystarczających ilości warzyw i owoców dziennie, a jednym ze sposobów, żeby je sobie dostarczać, to picie soków, wyjaśnia doktor Madelyn Fernsom.

Szklanka warzywnego soku dziennie, wraz ze zdrową dietą, i właściwym stałym jedzeniem, może być właściwie bardzo dobrym pomysłem dla niektórych z nas. Ale jeżeli chodzi o utratę wagi, specjalistka sugeruje, żeby raczej skierować się ku zielonym sokom, albo sokom mieszanym (owoce i warzywa), ponieważ owoce mogą dodać mnóstwo kalorii.

Jednak szklanka soku owocowego ma tyle samo kalorii co dwie sztuki całego owocu, mówi doktor Madelyn Fernsom.

Jeszcze jedna podpowiedź: świeżo wyciśnięty sok powinien być skonsumowany natychmiastowo, aby uniknąć szybko rozwijających się bakterii. Aby więc uniknąć zatrucia pokarmowego, zrób swój własny sok i wypij go od razu, ponieważ szkodliwe bakterie bardzo szybko w takim soku się pojawiają, podkreśla doktor Madelyn Fernsom.

A jeżeli kupujesz soki produkowane na skalę przemysłową, wybieraj te, które są pasteryzowane,
doradza na koniec specjalistka.

Komentarze do: Sokowy post: czy można schudnąć pijąc jedynie soki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz