Szukaj

Skuteczność diety proteinowej

Dieta proteinowa, popularnie zwana białkową, jest jedną z najpopularniejszych diet w ostatnich latach. Czy naprawdę można dzięki niej skutecznie schudnąć? Na czym polega jej fenomen? Posiłek obfity w białka zapewnia uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu przyjmujemy mniejsze ilości pokarmu w ciągu dnia. Zespół badaczy z francuskiego instytutu Inserm odkrył niedawno czemu zawdzięczamy taki efekt. Naukowcy szczegółowo opisali łańcuch reakcji nerwowo-metabolicznych zachodzących między mózgiem a jelitami.Uczeni znaleźli peptydy, które są produktami strawionych białek pokarmowych. Potrafią one blokować receptory, ograniczając przy tym apetyt.

W trakcie tej fazy mózg przesyła informację zwrotną, która wywołuje glukoneogenezę w jelicie (zjawisko bardziej znane na poziomie wątroby i nerek, gdzie służy do zaopatrzania innych organów w cukier).

Jelito natomiast w odpowiedzi wydziela glukozę, która dostając się do krwi zostaje wykryta  przez układ nerwowy. Przekazana przez obwodowy system nerwowy wiadomość wysłana jest do podwzgórza, które kontroluje uczucie głodu i sytości. Sygnał ten niweluje uczucie głodu.

Wskutek nowego badania, którego wyniki pojawiły się w lipcu w internetowym magazynie Cell, zrozumieliśmy jak zachowują się proteiny podczas ich trawienia. Spożycie jedzenia może być kontrolowane przez receptory opioidowe w nerwach, które zostały wykryte w ścianach żyły wrotnej odprowadzającej krew z jelit.

Stymulowanie tych receptorów zwiększa spożycie jedzenia, podczas gdy ich blokowanie hamuje apetyt. Podczas trawienia białek, receptory te są hamowane przez oligopeptydy. W fazie początkowej oligopeptydy oddziałują na receptory µ-opioidowe, wysyłając wiadomości nerwem błędnym oraz rdzeniem kręgowym do odpowiednich ośrodków w mózgu.


Po wielu etapach, mózg wysyła informację zwrotną, która wywołuje glukoneogenezę w jelicie, które wysyła sygnał sytości.


Zidentyfikowanie receptorów µ-opioidowych oraz określenie ich roli w glukoneogenezie dałyby nadzieję postępu badaniom nad nowymi sposobami leczenia otyłości. Wyzwaniem jest określenie najlepszego sposobu działania nad receptorami µ-opioidowymi, ażeby móc trwale kontrolować poczucie sytości.  

Redukcja kalorii

Według powszechnej opinii dieta białkowa pozwala schudnąć dzięki dostarczanemu białku. Stwierdzenie takie jest przesadą. Będąc na tej diecie chudniemy, gdyż organizm spala więcej kalorii niż się mu dostarcza.

Chudnięcie następuje wskutek przejścia na jakąkolwiek dietę niskokaloryczną, bez względu czy jest wysokobiałkowa czy nie. Niemniej jednak, białka mogą pomóc w zmniejszeniu głodu, a więc w znoszeniu próby szybkiej utraty kilogramów.

Diety tej nie można jednak stosować w nieskończoność. Organizm zacznie się w końcu bronić, wysyłając sygnały, które mózg zinterpretuje jako sygnały ostrzegawcze: „Tracę wagę, to znaczy, że mój organizm jest w niebezpieczeństwie, muszę zatem zgromadzić zapasy.”

Ciało i mózg bronią się przed utratą kilogramów pochłaniając i gromadząc energię w postaci odkładanego tłuszczu.

Gdy pozwolimy sobie na zbyt wiele, po osiągnięciu zamierzonego celu lub przez zwykłe zmęczenie ciągłym odchudzaniem, nasza waga szybko skoczy w górę.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przytyjemy więcej niż ważyliśmy przed rozpoczęciem diety, ponieważ zaczniemy dostarczać naszemu organizmowi prawidłową lub nawet nadmierną ilość węglowodanów. Rezultat ten nazywamy efektem jo-jo.

Aby stracić zbędne kilogramy na stałe należy je tracić stopniowo i powoli, zmniejszając objętość posiłków i wybierając produkty niskokaloryczne (warzywa, owoce, białe mięso).

Komentarze do: Skuteczność diety proteinowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz