Szukaj

Pszeniczne szaleństwo – czy popularne zboże powoduje chorobę umysłową?

Pszenica, jeden z głównych składników diety zachodniej, normalnie nie jest kojarzona z chorobami umysłowymi. A jednak, pewne badanie wykazało, że nietolerancja na składniki w tym zbożu może spowodować poważne problemy neurologiczne, włączając w to zaburzenia psychotyczne. Badanie ukazało się w Psychiatry Research.Pszenicę powiązano do tej pory ze schizofrenią, zaburzeniami dwubiegunowymi, a nawet ze stwardnieniem rozsianym i chorobą Alzheimera.

Jednym ze składników pszenicy, które najbardziej szkodzą zdrowiu, jest molekuła WGA (wheat germ agglutinin), należąca do lektyn.

Niezależenie od tego, w jakiej postaci konsumujemy to zboże, lektyny pozostają nietknięte. Ponieważ są ciężkie do strawienia, mogą zalegać w ciele i wpływać na fizyczne i psychiczne samopoczucie.

Molekuła WGA jest neurotoksyczna: przekracza barierę krew-mózg, przyczepia się do otoczki mielinowej i hamuje rozwój nerwów. Lektyny niszczą także ścianki jelita, prowadząc do ich przeciekania.


Ponieważ istnieje silne powiązanie między mózgiem i jelitami poprzez nerw błędny, zdrowie jelit bardzo silnie wpływa na zdrowie mózgu, na nastrój i na zachowanie. Jelita zresztą nazywane są „drugim mózgiem”, ponieważ same produkują neuroprzekaźniki dobrego nastroju, takie jak serotonina. Jeżeli więc nie funkcjonują normalnie, wpływają na zdrowie umysłu.

Według nowego badania, równie szkodliwy jak lektyny jest gliadin, który w omawianych pracach został powiązany ze stanami manii. Naukowcy odkryli, że ludzie z manią mają znacząco duże poziomy przeciwciał przeciw gliadinowi.

Co więcej, w trakcie 6-miesięcznych obserwacji zauważono także, że pośród tych ludzi wysokie poziomy gliadinu były powiązane z ponowną hospitalizacją z powodu manii.

Nie jest to pierwsze badanie, które skupia się nad tym składnikiem. Naukowcy z John Hopkins School of Medicine także zauważyli wcześniej, że u ludzi z wieloma epizodami schizofrenii i psychozy poziom przeciwciał przeciw gliadinowi również jest wysoki.

Komentarze do: Pszeniczne szaleństwo – czy popularne zboże powoduje chorobę umysłową?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz