Szukaj

Poziom otyłości społeczeństwa wciąż rośnie

Coroczny raport publikowany przez Dame Sally Davies koncentruje się na fakcie, że poziom otyłości stale wzrasta. Osoby otyłe są narażone na zachorowanie na cukrzycę, nadciśnienie krwi, choroby serca, a także na wylew lub raka.

Niepokojące sygnały

Według wyników raportu dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków jest otyłe lub mają nadwagę. Podobnie dzieje się wśród jednej trzeciej brytyjskich dzieci. Okazuje się, że liczba otyłych osób wzrosła od 1990 r. dwukrotnie.

Przyczyna?

Dame Sally twierdzi, że otyłość staje się powoli normą, a wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem. „Jeden na dwóch mężczyzn i jedna kobieta na dwie nie zdają sobie sprawy z tego, że są otyli. 77 proc. rodziców otyłych dzieci nie rozumie, że ich dzieci są chore”. Sally zauważyła, że społeczeństwo przestało nagle kojarzyć otyłości z chorobą, gdyż rzeczywistość dostosowuje się do osób o większej masie ciała – np. różne marki odzieżowe proponują w swych kolekcjach ubiór dla puszystych.

Jak mówić o otyłości?

Rozmowy na temat wagi są zwykle trudne i łatwo jest kogoś urazić. Ale jak rozmawiać o otyłości jak o chorobie? W czasach, gdy nadchodzi kryzys otyłości powinniśmy zacząć mówić otwarcie: dwie trzecie dorosłych i jedna trzecia dzieci jest otyłe i to stanowi problem. Otyłość jest przyczyną miliona śmierci rocznie, a także przynosi ogromne obciążenia dla gospodarki państwa.

Jak uniknąć otyłości?

Jeżeli chcemy zachować zdrową sylwetkę I uniknąć otyłości należy spożywać duże ilości warzyw i owoców, a także produkty pełnoziarniste i orzechy. Powinniśmy unikać produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wysoko przetworzonych smakołyków. Otyłość nie lubi ćwiczeń, należy zatem uprawiać regularnie sport. Osoby, które pragną być zdrowe i utrzymywać stały poziom wagi powinny także uprawiać jogę lub stosować inne techniki relaksacyjne.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Poziom otyłości społeczeństwa wciąż rośnie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz