Szukaj

Powolny metabolizm wpływa na długą żywotność

Choć niektóre osoby mogą nie docenić swojego powolnego metabolizmu, nowe badanie sugeruje, że ludzie i inne naczelne - którzy spalają 50 % mniej kalorii każdego dnia, niż inne ssaki - mają tak długie życie, ponieważ posiadają dziwnie spowolniony metabolizm. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences, międzynarodowego zespołu naukowców, mówią, że spalanie mniejszej liczby kalorii może również wyjaśnić, dlaczego naczelne tak wolno dorastają. Choć nasze psy, koty lub chomiki przechodzą do dorosłości znacznie szybciej niż my i niestety, umierają na długo przed nami, ludzie i inne naczelne mają stosunkowo długie dzieciństwo, nie rozmnażają tak często i żyją dłużej.

W celu lepszego zrozumienia, naukowcy zbadali 17 różnych gatunków naczelnych w ogrodach zoologicznych i sanktuariach, a także w środowisku naturalnym, w celu oceny ich dziennego wydatku energetycznego i ustalenia, czy ich powolne tempo życia może być przypisane do powolnego metabolizmu.

Powolne tempo metabolizmu przyczynia się do spowolnienia tempa starzenia

Zatrudniono technikę zwaną " podwójnie oznakowane wody ", która jest nieinwazyjna i śledzi w organizmie produkcję dwutlenku węgla. Stosując tę technikę, byli w stanie zmierzyć ilość  kalorii spalonych przez naczelne w okresie 10 dni. Po ustaleniu stawki dziennego wydatku u naczelnych, zespół porównał je ze stawkami innych ssaków. Według Herman Pontzer, głównego autora badania i antropologa z Hunter College w Nowym Jorku, zaskoczyły ich wyniki: " Ludzie, szympansy, pawiany i inne naczelne wydali tylko połowę z kalorii, które należałoby oczekiwać od ssaków Mówiąc w perspektywie ludzkiej - nawet ktoś z bardzo  aktywnym stylem życia  będzie musiał biegać w maratonie każdego dnia by tylko zbliżyć się do średniego dziennego wydatku energetycznego ssaka jego wielkości. " Naukowcy twierdzą, że obniżenie tempa metabolizmu naczelnych " wyjaśnia ich powolne tempo życia i dodają , że wydatki energii mogą przyczynić się do starzenia się, ponieważ jak wszystkie organizmy potrzebują energii, aby rozwijać się i rozmnażać. " Warunki środowiskowe sprzyjające zmniejszonemu wydatkowaniu energii mogą posiadać klucz do zrozumienia, dlaczego ssaki naczelne, w tym ludzie, rozwinęły wolniejsze tempo życia, " mówi David Raichlen, współautor badania i antropolog z Uniwersytetu w Arizonie.

Ustalenia rzucają nowe światło na choroby metaboliczne i otyłość

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań na temat dziennego wydatku energetycznego mogą pomóc nam lepiej zrozumieć przyczynę chorób metabolicznych. Choć wydaje się logiczne, że naczelne w niewoli nie mogą wydać tyle kalorii dziennie, co w naturalnym środowisku, naukowcy odkryli, że to nie jest przypadek. Współautor Steve Ross, dyrektor Centrum Badań i Ochrony małp w zoo w Chicago Lincoln Park, mówi, że podobieństwa w dziennych wydatkach energetycznych pomiędzy dzikimi i będącymi w niewoli naczelnymi " pokazuje głębokość potencjału badawczego ". Sugeruje on, że ustawienia te " stanowią alternatywę dla tradycyjnych badań laboratoryjnych, a podkreślają znaczenie badania zwierząt w bardziej naturalistycznych warunkach. "Wnioski z badania są takie, że dzienny wydatek energetyczny może pozwolić nam odkryć jak nasze ciała rozwijają się i mają istotne znaczenie dla zrozumienia zdrowia i długość życia u ludzi.” Naukowcy twierdzą, że rozwijanie relacji między aktywnością fizyczną i codziennym wydatkiem energii może pomóc nam lepiej zrozumieć przyczynę chorób metabolicznych i otyłości. Herman Pontzer mówi, że są już bardziej szczegółowe badania na ten temat, dodając : " Ludzie żyją dłużej niż inne małpy i mają tendencję do gromadzenia większej tkanki tłuszczowej. Zrozumienie, jak metabolizm człowieka może być porównany do naszych najbliższych krewnych pomogą nam zrozumieć, jak nasze ciała ewoluowały i jak zachować je w nieustannym zdrowiu." Medical News Today niedawno prowadził obserwacje dotyczące przyrostu masy ciała wraz z wiekiem, co według badania może być spowodowane niewydolnością brązowej tkanki tłuszczowej. Naukowcy sugerują, że kiedy się starzejemy, nasz " dobry " brązowy tłuszcz zaczyna mniej efektywnie  spalać kalorie.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Powolny metabolizm wpływa na długą żywotność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz