Szukaj

Posiłki rodzinne wpływają na zdrowie umysłowe nastolatków

Regularne kolacje spożywane z rodziną działają dobrze na psychikę nastolatków, jak wynika z badania przeprowadzonego przez prof. Franka Elgara z Institute for Health and Social Policy uniwersytetu McGill w Kanadzie. Posiłki rodzinne to okazja do „społecznej wymiany” w domu, z której korzysta pozytywnie samopoczucie nastolatka, niezależnie od tego, czy dla samego zainteresowanego rozmowa z własnymi rodzicami jest łatwa czy trudna.Prof. Elgar mówi: - Częstsze posiłki rodzinne są związane z mniejszymi emocjonalnymi i behawioralnymi zaburzeniami nastolatków, z lepszym samopoczuciem emocjonalnym, z większym zaufaniem oraz z życzliwymi zachowaniami wobec innych i z większym zadowoleniem z życia.

Badanie przyjrzało się powiązaniu między częstością rodzinnych posiłków a pozytywnymi i negatywnymi aspektami zdrowia umysłowego.

Dane pochodziły z ankiety 2010 Candian Health Behaviour in School-Aged Children, w której udział wzięło ponad 26 000 nastolatków w wieku od 11 do 15 lat.


Naukowcy odkryli, że rodzinne posiłki równie pozytywnie wpływały na umysłowe zdrowie młodych uczestników badania, niezależnie od ich płci, wieku i zamożności rodziny.

Elgar mówi: - Zaskoczyło nas, że rodzinne posiłki miały taki stały efekt. Poczynając od żadnego wspólnego do 7 w tygodniu, każdy dodatkowy posiłek rodzinny wiązał się ze znacząco lepszym zdrowiem umysłowym nastolatków.

W trakcie badania, przyjrzano się częstotliwości wspólnych posiłków, łatwości komunikacji nastolatków z rodzicami oraz 5 wymiarom zdrowia umysłowego (m.in. interalizowanie lub eksternalizowanie problemów i satysfakcja z życia).

Naukowcy sugerują, że posiłki rodzinne to dobra okazja do nawiązania otwartych relacji, dzięki którym rodzice mogą kształtować w swoich dzieciach dobre nawyki odżywiania i ośmielać ich do wyrażania emocji. Obydwa te elementy mają znaczenie dla dobrego zdrowia umysłowego w okresie nastoletnim.

Komentarze do: Posiłki rodzinne wpływają na zdrowie umysłowe nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz