Szukaj

Pomidory na podwyższony cholesterol?

Najnowsze badania pokazują, że niewielkie ilości określonego rodzaju lipidów występujących w jelicie cienkim, mogą odgrywać większą rolę, niż dotychczas sądzono, w podwyższaniu poziomu cholesterolu i tym samym powodując zatkanie tętnic.

Grupa lipidów występująca w jelicie cienkim nosi nazwę kwasy lizofosfatydowe. Zespół badaczy odkrył również, że istnieje sposób na zmniejszenie skutków działania tych lipidów. Przeprowadzono badanie na myszach, w którym pierwsza grupa otrzymywała wysokiej zawartości tłuszcze, a druga pokarmy o niskiej zawartości. Zaobserwowano wówczas u pierwszej grupy znacznie wyższy poziom cholesterolu. Utwierdziło to badaczy w przekonaniu, że lipidy w jelicie cienkim odgrywają znaczą rolę w podnoszeniu poziomu ryzyka miażdżycy. Pozwoliło to również spróbować znaleźć sposób, aby poziom ten obniżyć.

Pomidory jako rozwiązanie?

Następnym krokiem było zbadanie wpływu pomidorów na zmniejszenie skutków, jakie powodują lipidy w jelicie cienkim. Pomidory, które stworzone zostały w USA: wytwarzają małe ilości peptyd o nazwie 6F. Naukowcy podali te pomidory myszom i jak się okazało, wzrost „złego” cholesterolu został zahamowany.

Jak twierdzą naukowcy, to na razie tylko ulepszone pomidory, jednak posiadając już te informace, być może kolejne badania pozwolą znaleźć drogę do skutecznego leczenia.

Komentarze do: Pomidory na podwyższony cholesterol?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz