Szukaj

Podążanie za zachodnimi stylami żywieniowymi może prowadzić do zwiększenia ryzyka przedwczesnej śmierci

Wyniki nowych badań przeprowadzonych na dorosłych Brytyjczykach, opublikowane w The American Journal of Medicine, sugerują, iż uleganie zachodnim dietom (bogatym w smażone, słodkie jedzenie, przetworzone, czerwone mięso, zboża oraz wysokotłuszczowe produkty mleczne) zmniejsza prawdopodobieństwo dożycia sędziwego wieku we względnie dobrym zdrowiu oraz z zachowaniem sprawności fizycznej.- Wpływ diety na konkretne choroby związane z wiekiem był przedmiotem wielu badań, ale tylko w niektórych z nich uwzględniono holistycznie związek stylu żywienia z funkcjonowaniem w wieku starszym. Sprawdziliśmy, czy dieta stosowana w wieku średnim po upływie 16 lat, przy wykorzystaniu indeksu zdrowego żywienia (AHEI), wpływa na fenotypy starzenia się - wyjaśnił prowadzący badania dr Tasnime Akbaraly z Montpellier we Francji.

AHEI to powszechnie stosowany wskaźnik jakości diet, stworzony z myślą o dostarczaniu informacji o poprawnym żywieniu się oraz zmniejszaniu ryzyka zachorowalności na różne choroby, takie jak cukrzyca czy zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.

Badacze przeanalizowali uprzednio zebrany materiał w projekcie British Whitehall II, z którego wynikało, iż przestrzeganie indeksu AHEI może podwoić szanse odwrócenia zespołu metabolicznego, czyli stanu, który zapowiada choroby serca, często ze skutkiem śmiertelnym.

Zobacz również:Naukowcy chcieli zidentyfikować czynniki dietetyczne, które nie tylko zapobiegają przedwczesnej śmierci, ale także sprzyjają "idealnemu starzeniu".

Zespół naukowców przebadał dane 3775 mężczyzn oraz 1575 kobiet z lat 1985-2008, których średnia wieku wynosiła 51 lat. Na podstawie informacji gromadzonych i uaktualnianych co 5 lat, wyniki sklasyfikowano w 5 następujących kategoriach:

- idealne starzenie się rozumiane jako brak chorób przewlekłych oraz wysoką sprawność fizyczną, mentalną i kognitywną – 4% uczestników

- dolegliwości sercowo-naczyniowe bez skutków śmiertelnych – 12,7%

- dolegliwości sercowo-naczyniowe śmiertelne – 2,8%

- dolegliwości niezwiązane z układem sercowo-naczyniowym, śmiertelne – 7,3%

- normalne starzenie się – 73,2%

Badanie pokazało, że uczestnicy, którzy stosowali się w bardzo niskim stopniu do indeksu AHEI, zwiększali dla siebie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz ryzyko zgonu niezwiązane z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Uczestnicy, którzy stosowali reżim dietetyczny typu "zachodniego", tzn. smażone jedzenie, słodycze, przetworzone jedzenie, czerwone mięso, zboża rafinowane, wysokotłuszczowe produkty nabiałowe, zmniejszali swoje szanse na "idealne starzenie".

- Wykazaliśmy, że konkretne dietetyczne zalecenia, takie jak te zawarte w AHEI, mogą zredukować prawdopodobieństwo niezdrowego starzenia się, a unikanie zachodnich wzorców żywieniowych może przyczynić się do dożywania starszego wieku i to w stanie wolnym od chorób przewlekłych oraz we względnie wysokim stopniu sprawności - komentuje wyniki badań dr Akbaraly.

Komentarze do: Podążanie za zachodnimi stylami żywieniowymi może prowadzić do zwiększenia ryzyka przedwczesnej śmierci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz