Szukaj

Pij poranną kawę!

Dobra wiadomość dla miłośników kawy! Oprócz codziennej dawki energii, kawa z kofeiną może obniżać ryzyko samobójstwa, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, aż o 50%. Naukowcy z Harvardu w ostatnim badaniu porównywali ryzyko samobójstwa u dorosłych, którzy spożywali od 2 do 4 filiżanek kawy dziennie, z ryzykiem samobójstwa dla osób niepijących jej w ogóle, lub dla tych, którzy wybierali kawę bezkofeinową.Wyniki opublikowano w czasopiśmie The World Journal of Biological Psychiatry.

Analizy danych od 200 tysięcy badanych wykazały, iż ryzyko samobójstwa dla tych, którzy pili kawę z kofeiną kilka razy dziennie, było mniejsze o 50%, niż ryzyko dla pozostałych.

Wskazuje to na ochronny efekt kawy, co potwierdził kierujący badaniem dr Michel Lucas. Podkreślił on również fakt, iż to właśnie kofeina w kawie jest odpowiedzialna za te wszystkie efekty.

Dzieje się tak, gdyż kofeina działa na mózg, który ma wpływ na ludzkie emocje.

Odkrycie zespołu nie dziwi, gdyż poprzednie badania również wskazywały na powiązania kawy z niższym ryzykiem depresji u kobiet. Chociażby w 2011 roku przeprowadzono głośny eksperyment, w którym to okazało się, iż kobiety pijące kawę z kofeiną wykazały niższe o 15% ryzyko depresji.


Herbata i napoje gazowane również zawierają kofeinę, jednakże nie jest ona na takim samym poziomie, jak w kawie. Aby osiągnąć ten sam poziom kofeiny, smakosze herbaty muszą wypić zdecydowanie większe jej ilości, bowiem jedna filiżanka kawy odpowiada trzem filiżankom herbaty.

Badacze podkreślają jednak, iż umiar jest nadal kluczowy, a wynik badania wcale nie mówi o tym, że im więcej, tym lepiej. Dwie czy trzy filiżanki dziennie to według nich maksimum.

Warto przypomnień, iż tylko w ubiegłym roku spożywanie kawy powiązano w badaniach z:

•    opóźnieniem rozwoju choroby Alzheimera,

•    obniżeniem ryzyka niewydolności serca,

•    zmniejszonym ryzykiem raka skóry,

•    lepszym dostrzeganiem błędów gramatycznych,

•    zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka prostaty u mężczyzn.

Komentarze do: Pij poranną kawę!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz