Szukaj

Pepsi w dalszym ciągu zawiera zbyt dużo kancerogennego związku

The Center for Environmental Health, amerykańska organizacja środowiskowa, przestrzega, iż karmelowy barwnik stosowany w Pepsi w dalszym ciągu zawiera zbyt dużo pewnego kancerogennego związku, nawet po tym, jak producent poinformował, że zmienił formułę napoju. Chodzi tutaj o związek 4-Mel (4-methylimizadole), który może powstawać w trakcie procesu gotowania, a jego ślady można znaleźć w wielu produktach spożywczych.The Center for Environmental Health przeprowadziła testy, które wykazały, że w produktach Coke nie ma już tego związku, zgodnie ze zobowiązaniem firmy Coca-Cola Co., natomiast w napojach Pepsi, mimo zapewnień, w dalszym ciągu można go znaleźć.

Firma PepsiCo Inc. tłumaczy się, iż jej dostawcy karmelowego barwnika są w trakcie zmieniania procesu wytwarzania, którego końcowym celem jest obniżenie ilości 4-Mel w karmelu. Proces wytwarzania jest już całkowicie zmodyfikowany w Kalifornii, natomiast w reszcie kraju dojdzie do tego w lutym 2014.

Jednocześnie PepsiCo Inc. dodaje, że FDA i inne agencje regulacyjne na całym świecie uważają barwnik karmelowy za bezpieczny.


Coca-Cola informuje, że używa zmodyfikowanego barwnika karmelowego, który nie zawiera 4-Mel. Dodaje, że wszystkie jej produkty, niezależnie od tego, czy zawierają karmel czy nie, są bezpieczne.

The Center for Environmental Health poprosiła o przeprowadzenie testów laboratorium Eurofins Analystical w maju i czerwcu. Produkty pochodziły ze wszystkich zakątków USA.

Laboratorium nie znalazło śladów 4-Mel w 9 na 10 produktach Coke. Natomiast poziomy 4-Mel, wyższe 4 – 8 razy niż poziomy uznawane za bezpieczne, stwierdzono we wszystkich produktach Pepsi.

Co prawda 4-Mel nie został powiązany z rakiem u ludzi. American Beverage Association podkreśla, że barwnik znalazł się na liście substancji kancerogennych bez badań potwierdzających taką zależność. Oparto to jedynie na pojedynczym badaniu, przeprowadzonym w laboratorium na szczurach i myszach.

FDA dodaje, że trzeba by wypić ponad 1 000 puszek napoju dziennie, aby osiągnąć taką dawkę 4-Mel, która wykazała powiązanie z powstawaniem nowotworów u gryzoni.

Komentarze do: Pepsi w dalszym ciągu zawiera zbyt dużo kancerogennego związku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz