Szukaj

Owoce – ale nie soki – zmniejszają ryzyko cukrzycy

Badacze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Singapuru udowadniają, iż konsumpcja niektórych owoców zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u dorosłych osób. Badanie ukazało się w BMJ. Objęło dane w sumie 187 382 uczestników z trzech projektów naukowych: Nurses' Health Study (NHS 1984-2008), Nurses' Health Study II (NHS II 1991-2009) i Health Professionals Follow-up Study (HPFS 1986-2008).Naukowcy wykluczyli osoby, które na początku prac miały cukrzycę, raka i choroby sercowo-naczyniowe. Pozostałych co 4 lata ankietowano na temat ich diety.

Pod uwagę wzięto takie owoce:

- winogrona i rodzynki,

- brzoskwinie, śliwki i morele,

- banany,

- kantalupy,

- jabłka i gruszki,

- pomarańcze,

- grejpfruty,

- truskawki,

- jagody.

Dodatkowo przeanalizowano także spożycie soków owocowych.

Okazało się, że w przeciągu badania 6,5% uczestników zachorowało na cukrzycę. Obliczono też, że konsumpcja trzech porcji jagód, winogron, rodzynków, jabłek albo gruszek tygodniowo, redukowała ryzyko cukrzycy o 7%.


Aczkolwiek rezultaty wykazały też, że duże spożycie soków owocowych wiązało się z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Generalnie, zastąpienie soku owocowego całym owocem zmniejszało ryzyko, ale truskawki i kantalupy były wyjątkiem od tej reguły.

Naukowcy podsumowują: - Indywidualne spożycie owoców może nie być tak samo powiązane z ryzykiem rozwoju cukrzycy, gdyż owoce, które jemy, różnią się od siebie pod kątem zawartości włókien pokarmowych, antyoksydantów, a także wielu innych składników odżywczych oraz fitoskładników chemicznych, które wszystkie razem mogą wpływać na to zagrożenie.

Jednocześnie badacze podkreślają, iż ich odkrycia wspierają bieżące zalecenia, które mówią o jak największej konsumpcji różnych warzyw i owoców w celu zapobieżenia cukrzycy i zachowania optymalnego zdrowia.

Komentarze do: Owoce – ale nie soki – zmniejszają ryzyko cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz