Szukaj

Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na krztusiec

Najnowsze badania australijskich naukowców dowodzą, że otyłość zwiększa dwukrotnie ryzyko zachorowania na krztusiec u osób dorosłych. Badanie wykazało także, że bardziej podatne na ryzyko zakażenia są osoby chore na astmę oraz te, które regularnie przyjmują leki lub suplementy diety.Zakażenie bakteryjne znane również jako krztusiec może być niebezpieczne zwłaszcza dla małych dzieci. Jednakże niepokąjące jest to, iż w ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań na tę chorobę u dorosłych. Odsetek ten jest największy w Stanach Zjednoczonych oraz Australii.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydnej przebadali ponad 263 tysiące osób w wieku powyżej czterdziestu pięciu lat. Obserwacje trwały średnio przez dziesięć miesięcy. W tym okresie u 205 osób rozpoznano krztusiec a dwanaście z nich musiało poddać się hospitalizacji.

Dorośli byli tak samo podatni na krztusiec w każdym wieku, jednak najcięższe jego przypadki odnotowano u osób w wieku sześćdziesięciu pięciu lat oraz starszych.


Wśród stu tysięcy osób z indeksami masy ciała BMI powyżej 30 na krztusiec zachorowało sto trzydzieści osób. Natomiast odnotowano tylko osiemdziesiąt dwa przypadki zachorowań na sto tysięcy osób z BMI pomiędzy 20 a 25.

U osób chorych na astmę oraz regularnie przyjmujących leki i suplementy diety ryzyko zachorowania na krztusiec zwiększa się o 60% w stosunku do reszty badanych.

Diagnoza tego schorzenia u dorosłych może być trudna ze względu na symptomy choroby takie jak kaszel czy gorączka, które są charakterystyczne także dla wielu innych chorób, na przykład przeziębienia czy grypy. Dlatego naukowcy twierdzą, że na krztusiec zachorowało więcej osób, niż było zdiagnozowanych.

Nie jest także do końca jasne, czy osoby otyłe, chore na astmę lub przyjmujące leki są bardziej predysponowane w kierunku krztuśca, czy po prostu mają większą szansę na odpowiednią diagnozę, ponieważ często odwiedzają lekarza.

Badanie zostało opublikowane 17 lipca w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases.

Komentarze do: Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na krztusiec

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz