Szukaj

Orzechy są dobre dla serca

Wpływ orzechów na zdrowie serca jest oczywisty i potwierdzony w wielu badaniach naukowych. Kwasy tłuszczowe omega-3 (LA i ALA) w orzechach działają korzystnie na zdrowie sercowo-naczyniowe i poprawiają poziomy cholesterolu. Poza tym, w orzechach znajdziemy liczne minerały, witaminy i włókna pokarmowe.Nowe badanie, przeprowadzone przez Penn State, Tufts University oraz University of Pennsylvania pokazuje, że poprzednie prace się nie myliły, a także wyjaśnia, dlaczego orzechy tak dobrze wpływają na funkcje układu krążenia.

Artykuł zamieszczono w Journal of Nutrition. Czytamy w nim, że konsumpcja całych orzechów oraz ich oleju redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez inny mechanizm, niż tylko obniżanie cholesterolu.

Orzechy bowiem obniżają także ciśnienie krwi, poprawiają profil lipidów we krwi, a także wpływają na funkcje śródbłonka naczyniowego.

Autorka badania, dr Penny Kris-Etherton, mówi: - Wiemy już, że jedzenie orzechów może obniżać poziom cholesterolu. Ale nie wiedzieliśmy, który ze składników orzechów działa w ten sposób. Odkryliśmy, że olejki aromatyczne w orzechach i w oleju orzechowym pomagają zachować elastyczność ścian krwionośnych, a ich korzystne działanie widać już w ciągu 30 minut po konsumpcji.


Badacze przyjrzeli się 15 osobom z wysokim cholesterolem. Dostarczyli im orzechy w różnej postaci (całe, olej z orzechów, skórka, miąższ). Zmierzyli także odpowiedzi biochemiczne i psychologiczne ich organizmów przed konsumpcją orzechów, a także po (po 1 godzinie, 2, 4 i 6), aby określić, w jaki sposób orzechy wpływają na biomarkery zdrowia sercowo-naczyniowego.

Okazało się, że w każdym przypadku odpowiedź była pozytywna, niezależnie od tego, którą część orzecha uczestnicy zjedli, a olej orzechowy był szczególnie dobry w chronieniu funkcji komórek śródbłonka naczyniowego.

Konsumpcja orzechów zaś największy wpływ miała na produkcję „dobrego” cholesterolu HDL.

Badacze podsumowują w ten sposób: - Jedzenie garści orzechów każdego dnia w znaczący sposób może zredukować ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

Komentarze do: Orzechy są dobre dla serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz