Szukaj

Oliwa z oliwek posiada pozytywny wpływ na nasze serce i umysł

Uważa się, że oliwa z oliwek jest jednym z najbardziej bogatych - pod względem składników odżywczych - olei na świecie. Hipokrates twierdził, że może ona pomóc w leczeniu wielu groźnych schorzeń, a nawet chorób psychicznych. Starożytni Grecy i Rzymianie polewali jedzenie oliwą z oliwek zachwycając się jej smakiem oraz właściwościami medycznymi. Wielu ekspertów potwierdza, że oliwa z oliwek, a w szczególności oliwa extra virgin, posiada właściwości lecznicze.

Oliwa z oliwek jest bogata w kwas oleinowy

Oliwa z oliwek w 73% składa się z jednonienasyconych tłuszczy, takich jak kwas oleinowy, który posiada niezliczoną ilość dobroczynnych właściwości. W magazynie Nutricion Hospitalaria opublikowano recenzję mówiącą o tym, że kwas oleinowy posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może wspomagać leczenie chorób zapalnych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Udowodniono także, że wzmacnia on układ sercowo-naczyniowy. Wyniki badań opublikowane w magazynie Free Radical Biology&Medicine informują, że dieta bogata w kwas oleinowy pomaga chronić dobry cholesterol przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, zmniejszając tym samym ryzyko chorób serca. Z kolei inne źródła podają, że kwas ten obniża ciśnienie krwi.

Oliwa z oliwek zawiera związki fenolowe

Oliwa z oliwek zawiera duże ilości związków fenolowych, czyli antyoksydantów nadających jej charakterystyczny smak. Według informacji opublikowanych w 2005 roku w magazynie Nutrition Research Reviews związki te mogą chronić nas przed nowotworami, szkodliwymi mikroorganizmami, a także pomagać w zachowaniu równowagi systemu odpornościowego.

W 2013 roku wyniki badań opublikowane w czasopiśmie ACS Neuroscience sugerują, że związki fenolowe posiadają właściwości neuroprotekcyjne, przez co chronią nas przed chorobą Alzheimer'a, która prowadzi do demencji. To tłumaczy dlaczego dieta śródziemnomorska, składająca się w dużej ilości z oliwy z oliwek, powiązana jest z posiadaniem lepszych funkcji poznawczych.

Czy smażenie na oliwie z oliwek jest bezpieczne?

Wielu ludzi uważa, że podgrzewanie oliwy jest niebezpieczne, ponieważ zawarte w niej kwasy tłuszczowe utleniają się podczas smażenia i stają się rakotwórcze. Prawda natomiast jest taka, że dzieje się tak jedynie w przypadku wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy jednonienasycone, czyli te zawarte w oliwie z oliwek, są odporne na działanie wysokiej temperatury. Tak więc nie bój się używać oliwy z oliwek do gotowania, ponieważ nie zaszkodziła ona jeszcze żadnemu z najzdrowszych ludzi świata!

Paulina Osowska

Komentarze do: Oliwa z oliwek posiada pozytywny wpływ na nasze serce i umysł

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz