Szukaj

Olej z ryb zmniejsza agresję i impulsywność

Badanie nad działaniem kwasu tłuszczowego DHA (jeden z omega-3, znajdowany w oleju rybnym) i suplementów witaminowych na zachowania agresywne i impulsywne wykazało, że kwas DHA ma jak najbardziej pozytywne działanie w tym zakresie. Czego nie można powiedzieć o suplementach witaminowych. Projektem objęto 200 młodych mężczyzn o średniej wieku 20 lat, bez wcześniejszej historii zachowań antyspołecznych.W przebiegu eksperymentu podawano im 672 mg DHA na dzień. Doświadczenie zaplanowano na 12 tygodni. Następnie zbadano reakcje uczestników w różnych "nerwowych" sytuacjach.

Testy, które przeprowadzono, to przede wszystkim gry, dzięki którym oceniano u uczestników ich zdolność do tłumienia impulsywnych reakcji i niecierpliwości oraz mierzono agresywną odpowiedź na "stresujące" sytuacje.

Wyniki badania wykazały znaczącą poprawę zachowania po okresie suplementacji DHA, co potwierdza tezy postawione przez wcześniejsze prace obserwacyjne, w których również oceniano impulsywność i agresywne reakcje u młodych ludzi.


Agresja i impulsywność często występują u nastolatków i dzieci. Dzieci z zaburzeniami uwagi (ADHD), zaburzeniami spektrum autyzmu (ASD) i zachowaniem opozycyjnym mogą łatwo ulegać frustracji, nietolerancji, wybuchać agresywnie i w sposób nieadekwatny do sytuacji oraz mieć słabą kontrolę nad impulsami.

Leki stymulujące, takie jak Adderall, Focalin i Concerta, powszechnie stosowane w tych zaburzeniach, często wiążą się ze znaczącymi efektami ubocznymi, w tym z zaburzeniami snu, tikiami nerwowymi i stłumieniem apetytu.

Inne leki, takie jak środki wzmacniające działanie serotoniny, typu Zoloft i Prozac, również mają poważne skutki uboczne, w tym nasilenie gwałtownych impulsów i pojawienie się zachowań samobójczych.

Suplementacja DHA to prosty sposób, aby poprawić działanie mózgu i złagodzić te objawy, bez uciekania się do niebezpiecznych farmaceutyków.

Komentarze do: Olej z ryb zmniejsza agresję i impulsywność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz