Szukaj

Olej kokosowy pomaga zredukować tkankę tłuszczową na brzuchu

Podczas gdy łatka „super pożywienia” często jest nadużywana w kręgu naturalnego żywienia i zdrowia, większość badaczy przyznaje, że olej kokosowy na taką zasługuje. Jadalny olej, który jest otrzymywany z miąższu kokosa, okazuje się że posiada niesamowite antywirusowe, antygrzybiczne i antybakteryjne właściwości, poprawia poziom cholesterolu we krwi, dodaje energii i wiele wiele innych.

Wzajemnie zweryfikowane brazylijskie badania wykazały, że spożywanie tylko 30 ml oleju kokosowego dziennie pomaga w leczeniu otyłości brzusznej – dostarczając jeszcze więcej dowodów na to, że zdrowe tłuszcze nasycone są kluczowe dla długoterminowego zrzucania wagi.
Dla badań, które zostały opublikowane przez medyczne czasopismo Lipids, badacze zebrali 40 osobową grupę kobiet w wieku od 20 do 40 lat, które cierpiały na otyłość brzuszną. Przez okres dwunastu tygodni części kobiet podawano 30 mililitrów oleju sojowego, a drugiej grupie oleju kokosowego. Polecono, aby w tym czasie badane kobiety trzymały się swojej regularnej diety i dodatkowo spacerowały 50 minut dziennie. Pod koniec dwunastotygodniowego badania odkryto, że kobiety, którym podawano olej kokosowy, doświadczyły znacznego zmniejszenia wskaźnika BMI jak i obwodu tali, zwiększając przy tym poziom „dobrego” cholesterolu. Takich lub podobnych rezultatów nie odnotowano wśród grupy kobiet spożywających olej sojowy.

Badacze doszli do wniosku, że „suplementacja dietetyczna, w skład której włączymy olej kokosowy nie powoduje dyslipidemi, a nawet pozwala zredukować otyłość brzuszną”.

Olej kokosowy zawiera tłuszcze które pomagają zrzucić zbędne kilogramy

Chociaż olej kokosowy był wykluczony przez dietetyków przez dziesięciolecia ze względu na jego znaczną zawartość tłuszczu nasyconego, naukowcy teraz rozumieją, że istnieje duża różnica pomiędzy triglicerydami długołańcuchowymi (LCTs) zawartymi w serach i mięsach, a triglicerydami średniołańcuchowymi (MCTs) zawartymi w oleju kokosowym.  W przeciwieństwie do tych pierwszych, które są trawione w jelitach i przetransportowywane do krwi zanim zostaną wykorzystane jako energia, triglicerydy zawarte w oleju kokosowym są bardzo szybko metabolizowane i omijają komórki tłuszczowe, w których w innym przypadku mogłyby się gromadzić. Z tych powodów dietetycy, którzy decydują się na przyjmowanie tłuszczy z bogatych w triglicerydy średniołańcuchowe oleje, takie jak kokosowy doświadczą lepszych rezultatów w dłuższym okresie czasu.

UWAGA: Najlepszy rodzaj oleju kokosowego, jaki można kupić to organiczny, surowy olej kokosowy. Rafinowany olej kokosowy, czyli wybielony i bezwonny, ma naruszony profil odżywczy, zależnie od sposobu w jaki został przetworzony, może nawet zawierać szkodliwe tłuszcze trans. Dlatego upewnij się, że zawsze wybierasz surowy olej kokosowy, który został wyciągnięty z świeżego miąższu kokosa. Ten rodzaj oleju będzie posiadał charakterystyczny zapach kokosa, co jest cechą znamienną dla minimalnego przetwarzania.

Bartłomiej Kapliński

Komentarze do: Olej kokosowy pomaga zredukować tkankę tłuszczową na brzuchu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz