Szukaj

Ograniczając konsumpcję słodkich napojów, pobudza się spożycie wody

Nowe badania pokazują, że nastolatków da się przekonać do ograniczenia słodzonych napoi - zwłaszcza z pomocą ich przyjaciół i znajomych. 30-dniowe wyzwanie zachęca młodzież do obniżenia spożycia słodzonych napojów i zmniejszenia ich ogólnej konsumpcji. Zwiększa się za to, o 2/3 procent uczniów liceum, którzy wystrzegają się napojów słodkich.

Badanie nazwane „The Sodabirety” (gra słów - sodabriety zamiast sobriety - trzeźwość), kierowane przez badaczy z Uniwersytetu Ohio State, było  ukierunkowane na wskazanie nadmiaru cukru w diecie obywateli USA, w takich produktach jak słodzone napoje, napoje energetyzujące, sportowe i smakowe mleko bądź kawa.

Uczniowie mieli wybrać radę doradczą młodych, której członkowie mieli prowadzić badania, w dwóch liceach w Appalachach. Stworzyli oni kompanię marketingową, zaplanowali zgromadzenia w szkołach i dzielili się każdego dnia jedną wiadomością, na temat spożywania tych napoi, w czasie porannych ogłoszeń.

Główny przekaz dla ich rówieśników - zmniejsz słodzone przekąski na 30 dni! Uczniowie nie zachęcali do całkowitej likwidacji słodzonych napojów, pod czas tego wyzwania.

Ogólnie młodzi uczestnicy zmniejszyli spożycie słodkich napojów, a  procent młodych, którzy powstrzymują się od ich picia, zwiększył się z 7,2% do 11,8%  uczestników. Ten wynik pozostał do 30 dni po zakończeniu badania. W tym niespodziewanym wyniku, spożycie wody pośród uczestników, zwiększyło się znacząco po 60 dniach od rozpoczęcia programu, nawet jeśli nie promowano wody, jako zamiennika dla słodzonych napoi.

- Spożycie wody u uczniów było mierzone przed badaniem. Nie wiem, co można więcej powiedzieć. Ale zobaczyliśmy duże polepszenie. - powiedziała Laureen Smith, adiunkt pielęgniarstwa na Uniwersytecie Ohio State i autorka prowadząca to badanie. - Jest również duże obniżenie konsumpcji słodkich.- dodała.

- Słodzone napoje są ciągle w modzie -  uważa pani profesor Smith. Według Centre for Disease Control and Prevention około 80% młodych - zwłaszcza w wieku 12-19 lat- spożywa słodzone napoje i przekąski codziennie i te produkty to 13 do 28% ich dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dzieci i dorastająca młodzież w Appalachach, ma najwyższy wskaźnik spożycia słodkich przekąsek, w porównaniu z innymi, w tym samym wieku.

Smith jest współautorką badań z Christopherem Holloman`em, profesorem adiunktem statystyki z tego samego uniwersytetu. Badania opublikowano ostatnio w numerze Journal of School Health.

 

W wyzwaniu wzięło udział 186 uczniów z obu liceów, prawie połowa z każdej szkoły. Smith przebadała uczniów pod kątem nawyków picia słodzonych napoi i konsumpcji wody. Zaraz, jak rozpoczęło się badanie, uczniów poproszono o uzupełnianie dziennika, odtwarzając, ile słodkich napoi i przekąsek zjedli w ciągu dnia.

Dla tych badań zaliczono: zwyczajne napoje bezalkoholowe, słodzoną herbatę, napoje owocowe, napoje sportowe i energetyczne, aromatyczne bądź słodzone mleko, kawę z cukrem i inne kawo podobne napoje. Zwyczajne napoje bezalkoholowe były najbardziej preferowane ze wszystkich napojów u 92% spożywających je, przed i po lekcjach.

Prawie 41% uczniów powiadomiło, że kupuje słodzone napoje w szkole - z maszyn, cafeterii czy sklepików szkolnych. W dodatku, 63% uczniów podało, że spożywa te napoje 3 razy w tygodniu, więcej niż co 3 osoba spożywa je codziennie. Wynik ten spadł do 7,2 % uczniów, natychmiast po ukończeniu zadania.

Miesiąc po zakończeniu interwencji, prawie 60% uczniów powiadomiło o konsumpcji napojów słodkich, mniej niż 3 dni w tygodniu. Przez cały kurs badań, od początku wyzwania, aż do miesiąca po jego ukończeniu, odpowiadający osiągnęli prawie 30% obniżenia spożycia takich napoi o 1 dzień w tygodniu.

Podobny wzór został zaobserwowany w ankiecie - badanie obniżyło średnie, dzienne spożycie słodkich przekąsek z 2,3 do 1,3- jeden posiłek albo 8 uncji (8 x 28,4 gram czyli 227 gram). Konsumpcja wody zwiększyła się natychmiast po ukończeniu zadania i ciągle wzrastała, przez kolejnych 30 dnie -średnio 5,5 porcji wody na dzień, osiągając 30% zwiększenia z początku pomiarów.

Laureen Smith słyszała od uczniów, że stracili na wadze, czują się lepiej i zwerbowali rodziców, by dołączyli do nich. W oparciu o dane, chce przeprowadzić podobne badania w szkołach, mierząc zdrowotne wyniki i zaangażowanie w rodzinach uczniów.

Smith wierzy, że w dłuższym okresie, spadek spożycia słodkich napojów pozwoli ograniczyć cukrzycę typu 2. w społecznościach rolniczych. Podczas tych badań i wcześniejszych, odkryła, że nastolatkowie mogą zmienić zachowanie swoich rówieśników:

- Uczymy dzieciaki, by dbały o siebie i to naprawdę dobry sposób promujący zdrowie. Odbieramy z początku ryzykowne zachowanie dorastającej młodzieży, kiedy ją badamy, ale i oni robią pozytywne rzeczy. Z właściwa poradą i wspieraniem, mają olbrzymi wpływ.  My też możemy uczyć naszych rówieśników, dla naszych korzyści.

Komentarze do: Ograniczając konsumpcję słodkich napojów, pobudza się spożycie wody

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz