Szukaj

Ochota na pewne produkty może oznaczać niedobór minerałów w organizmie

Bardzo często każdy z nas odczuwa przemożną chęć zjedzenia „czegoś”. Pojawia się ochota na słoną przekąskę lub pączka. Nie jest to powodowane głodem, ale bardziej traktowane jako chwilowa zachcianka. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że takie zachcianki bywają uzasadnione.

W ten sposób organizm ma możliwość poinformowania nas o tym, że potrzebuje pewnych minerałów. Niestety niektóre z nich można znaleźć tylko w niezdrowej żywności.

Czekolada

Pojawia się na samym szczycie zachcianek. Najczęściej świadczy to o niedoborze magnezu. Według badań amerykańskich naukowców blisko 80% badanych brakuje właśnie magnezu., który nazywany jest minerałem relaksu. Objawami jego niedoborów są: drażliwość, bezsenność. Poza czekoladą znajdziemy go w nasionach, orzechach, rybach, fasoli i melasie.

Słodycze

Kiedy spada nam ilość cukru we krwi odczuwamy silną chęć na coś słodkiego. Nieustanne łaknienie cukru powinno dać nam przyczynę do zmiany swojej diety.

Taka potrzeba świadczyć może bowiem o niedoborze kilku składników: np. chromu, który odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi czy siarki, która pomaga usuwać toksyny.

Węglowodany

Odczuwanie silnego pragnienia zjedzenia białego pieczywa czy makaronu świadczyć może o niedoborze azotu. Długotrwały brak może powodować rozpad białek a w konsekwencji niedożywienie. Szczególnie polecane są w takich sytuacjach warzywa i owoce.

Inne produkty

Częsta chęć na oleje czy tłuszcze świadczyć może o niedoborze wapnia. Warto sięgnąć po zdrowe zamienniki: surowe mleko, sery, brokuły. Chęć na słone pokarmy często powodowana jest brakiem chlorku i krzemu w organizmie. Uzupełnić je najlepiej możemy poprzez spożywanie ryb, orzechów i nasion.

Sylwia Berdzik

Komentarze do: Ochota na pewne produkty może oznaczać niedobór minerałów w organizmie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz