Szukaj

Nowy związek między odżywianiem a rakiem

W niedawno wydanym artykule pochodzącym z czasopisma „Nutrition and Cancer” badacze poinformowali o możliwych skutkach diety na ekspresje genów poprzez mechanizmy epigenetyczne.

Wyjaśniono, że wpływ żywienia na te mechanizmy może pomóc przewidzieć czy dana osoba ma podatność na wstąpienia raka. W ten sposób będzie można jej przepisać odpowiednie zalecenia żywnościowe lub zastosować naturalne sposoby walki z rakiem.

Epigenetyczne zmiany są dziedziczne i potencjalnie są one odwracalnymi w ekspresji genów i co ważne, nie wymagają zmian w rzeczywistej sekwencji DNA. Wykorzystując to, badacze uważają, że umożliwi to pośredniczenie w sygnałach środowiskowych i zapewni połączenie między genami podatnymi na raka i czynnikami środowiskowymi, które są jego przyczynami.

Zaznaczyć jednak należy, że każdy efekt ochronny jest prawdopodobnie związany z jednym składnikiem pokarmowym, dlatego też konieczna jest identyfikacja odpowiednich związków i metabolitów. Metabolizm również może wpływać na zmiany epigenetyczne. Oprócz tego, co jemy, ważne są również nasze zwyczaje żywieniowe i czynniki środowiskowe. Jest ich bowiem wiele i mogą skomplikować badania nad komponentami, które mogłyby zapobiegać rakowi.

Dalsze badania są konieczne do ustalenia skutecznych dawek i stężeń bioaktywnych składników żywnościowych w profilaktyce raka i jego leczeniu. Jest to ważne dla osób zdrowych, które chcą uniknąć zachorowania, jak i dla tych z różnymi jego stadiami.

Dominik Pinkowski

Komentarze do: Nowy związek między odżywianiem a rakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz